RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Polska wprowadzi obowiązek szczepień? „Sytuacja w Europie robi się dramatyczna”

Prezes WLR Michał Sutkowski o obowiązku szczepień (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Prezes WLR Michał Sutkowski o obowiązku szczepień (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Prezydent Francji ogłosił, że okazanie certyfikatu szczepień będzie niebawem niezbędne do wizyty w restauracji, centrum handlowym czy podróży pociągiem. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych Michał Sutkowski przyznaje w rozmowie z portalem tvp.info, że liczba zakażeń w niektórych państwach europejskich lawinowo rośnie, więc decyzja Paryża jest uzasadniona. Gdy pytamy, czy podobne rozwiązania będą wprowadzane w Polsce, odpowiada, że nie w najbliższych tygodniach, ale później nie można tego wykluczyć.

Dworczyk: W weekend przekroczyliśmy 15 mln osób w pełni zaszczepionych

W weekend przekroczyliśmy 15 mln osób w pełni zaszczepionych – poinformował w poniedziałek na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. W Polsce od...

zobacz więcej

Koronawirus znów rozprzestrzenia się we Francji. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział wprowadzenie od 15 sierpnia obowiązkowych szczepień dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych.

Przyznał, że certyfikat potwierdzający przyjęcie dawki przeciwko COVID-19 będzie niebawem niezbędny do wizyty u lekarza, w kawiarni, restauracji czy w centrach handlowych. Dodał, że mniej więcej za 10 dni certyfikat ten będzie obowiązywał również w miejscach rozrywki i placówkach kulturalnych.

Macron ogłosił swoje stanowisko w poniedziałek wieczorem, a już we wtorek rano zapisanych na szczepienia było kolejnych milion Francuzów.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Może być tak, że w gąszczu niechęci do szczepień, nieracjonalnych debat i podważania istoty zdrowia publicznego, w innych państwach też będą pojawiały się podobne decyzje – przyznaje portalowi tvp.info Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Dziś decyzja TK ws. pytań premiera. Ekspert: Nie może być innej decyzji

Trybunał Konstytucyjny orzeknie we wtorek w sprawie pytań Mateusza Morawieckiego o wyższość prawa polskiego nad europejskim. Profesor nauk prawnych...

zobacz więcej

Ekspert dodaje, że takie kroki wzbudzają kontrowersje i mówi się, że każdy powinien mieć wybór. – Ale jaki wybór ma osoba, która się zaszczepiła, a przebywa w tłumie niezaszczepionych i chorujących? – pyta ekspert.

Złe wieści z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji


Lekarz Michał Sutkowski zaznacza w rozmowie z nami, że nie dziwi się, iż zapadają takie decyzje i spodziewał się podobnych kroków.

Zobacz także:   Koronawirus wciąż groźny– Na całym świecie mniejsze i większe zmiany są wprowadzane od dawna. Wprowadza się profity dla zaszczepionych i obostrzenia dla niezaszczepionych – mówi.

Jak Polacy się czuli po szczepieniach? Dwóch na trzech mówi, że świetnie

Trzech na dziesięciu badanych przez CBOS, którzy przyjęli przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, zadeklarowało, że wystąpiły u nich...

zobacz więcej

Jego zdaniem jest to wyraz ostateczności i bezradności wobec decyzji części obywateli, ale również wobec koronawirusa.

– Znów coraz bardziej zaczynamy się niepokoić, a kraje są sparaliżowane. Sytuacja wielu państw w Europie robi się dramatyczna. W Holandii liczba osób zakażonych w ciągu tygodnia zwiększyła się 10-krotnie. W Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii jest już bardzo poważnie, a Francja czy Portugalia są na najlepszej drodze, żeby dorównać tym niechlubnym liderom – zaznacza.

Zobacz także:   Anglia łagodzi restrykcje. Johnson przestrzega: Ta pandemia się nie skończyła

Polska zaostrzy restrykcje? Potrzebna akceptacja większości


Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych ocenia, że radykalne kroki francuskiego rządu mogą budzić kontrowersje, ale „da się je uzasadnić interesem zdrowia publicznego i państwa”.

Dramat Hołowni i oddech ulgi Lewicy. Ekspert o zaskakującym efekcie Tuska

Po kilku dniach zaangażowania w polską politykę Donald Tusk poleciał na wakacje do Chorwacji. – Zobaczymy, jak odbiorą to obywatele, bo na razie na...

zobacz więcej

– Rządy będą analizowały tę sytuację i być może podążały tą drogą. Na pewno kroki Francji, jako pierwszego państwa, ułatwią decyzję tym, którzy dotąd się wahali – mówi.

– Jeśli chodzi o Polskę mam wrażenie, że taka decyzja musi mieć akceptację większości społeczeństwa. Strony sporu się radykalizują, ale gdy liczby zakażeń znów będą wzrastały, zwolennicy takich rozwiązań będą mieli paliwo do zaostrzania restrykcji. Nie wykluczam takich rozwiązań, ale zapewne nie w najbliższych tygodniach – dodaje.

Zobacz także:   Więcej zakażeń przez Euro 2020? Londyn i UEFA w ogniu krytyki

Na koniec ekspert wskazuje, że dobrze, iż w naszym kraju sytuacja epidemiczna jest teraz poprawna, ale jak podkreśla, „to nie jest ważne”.

– Nasze myślenie powinno determinować to, że niebawem znów może być źle. Tej perspektywy nam brakuje. Szkoda, że część z nas tak bardzo odbiegła od racjonalności w swoich zachowaniach – podsumowuje apelując, by jak najwięcej Polaków bezpiecznie uodporniło się na COVID-19.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej