RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wariant Delta rozprzestrzenia się. Ponad tysiąc zakażeń w Korei Płd.

Od początku pandemii w Korei Płd. odnotowano 2046 zgonów (fot. Chung Sung-Jun/Getty Images)
Od początku pandemii w Korei Płd. odnotowano 2046 zgonów (fot. Chung Sung-Jun/Getty Images)

Służby medyczne Korei Płd. zgłosiły we wtorek 1150 nowych zakażeń koronawirusem. W kraju szybko i na coraz szerszą skalę szerzy się bardziej zaraźliwy wariant Delta, a dobowe bilanse od tygodnia nie spadają poniżej tysiąca – podkreślają miejscowe media.

Delta zagraża Europie. To najbardziej niebezpieczny wariant koronawirusa

Delta, dotychczas najbardziej zaraźliwy wariant koronawirusa, jest obecny w prawie stu krajach na świecie i poważnie zagraża Europie. Naukowcy...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT


Na krótko przed letnim sezonem urlopowym w kraju szybko rozprzestrzenia się wariant Delta, który w pierwszym tygodniu lipca odpowiadał za 26,5 proc. wszystkich zakażeń wykrywanych w Seulu. Miesiąc wcześniej odsetek ten wynosił zaledwie 2,8 proc.

Czwarta fala dotyka osoby młode


Najnowsza, czwarta fala pandemii dotyka w największym stopniu osoby młode, aktywne towarzysko, które nie zostały jeszcze zaszczepione. Na początku lipca najwyższy współczynnik zakażeń odnotowano w grupie wiekowej 20-30 lat. Wynosił on 5,2 na 100 tys. osób w porównaniu z 3,4 na 100 tys. wśród 50-latków.

Mieszanie szczepionek? Ważny apel WHO

Tajlandia jest pierwszym na świecie krajem, który zdecydował się podawać różne szczepionki na COVID-19 tym samym osobom. Miałoby to wzmocnić...

zobacz więcej

Narastają przy tym obawy związane z szerzeniem wirusa przez osoby bez objawów. W około jednej trzeciej spośród nowych przypadków władzom nie udaje się ustalić drogi zakażenia – zaznacza południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Najwyższy stopień restrykcji covidowych


Większość nowych zakażeń notowanych jest w gęsto zaludnionej aglomeracji Seulu, ale w ostatnich dniach fala zakażeń zaczyna się rozlewać również na inne obszary. W Seulu i okolicach obowiązuje już najwyższy stopień restrykcji covidowych, a w środę władze mają ogłosić obostrzenia również w pozostałych częściach kraju.

Łącznie od początku pandemii w Korei Płd. odnotowano już ponad 170 tys. infekcji i 2046 zgonów. Do wtorku pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło w Korei Płd. 15,6 mln osób, czyli 30,4 proc. ludności kraju. W pełni zaszczepionych jest 5,9 mln ludzi, a więc 11,6 proc. ludności.

Zobacz także: Szczepionka przeciwko grypie chroni przed niektórymi poważnymi skutkami COVID-19

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej