RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kaufland kupił prawo do powierzchni handlowej innego sklepu. Wkroczył UOKiK

Zastrzeżenia UOKiK do koncentracji Kaufland Polska Markety (fot. Shutterstock/Karolis Kavolelis)
Zastrzeżenia UOKiK do koncentracji Kaufland Polska Markety (fot. Shutterstock/Karolis Kavolelis)

UOKiK ma zastrzeżenia do nabycia przez Kaufland Polska Markety prawa do powierzchni handlowej hipermarketu E.Leclerc w Kielcach. Ta transakcja możedoprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku – podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes UOKiK: Nie dam się zastraszyć właścicielowi Biedronki

Decyzja o ukaraniu właściciela sieci Biedronka była kluczowa, bo dotyczy ważnych mechanizmów biznesowych i rynkowych. Nie dam się zastraszyć....

zobacz więcej

Według Urzędu przedmiotem koncentracji jest nabycie przez Kaufland części mienia spółki Wanship, czyli obiektu handlowego w Pasażu Świętokrzyskim, w którym działa sklep E.Leclerc.

Jak wskazano w komunikacie, w tej sprawie konieczne było przeprowadzenie badania rynku i weryfikacja danych przedstawionych przez przejmującą spółkę we wniosku o zgodę na transakcję. Dlatego Prezes Urzędu skierował sprawę do II etapu.

„Analiza wykazała, że w wyniku koncentracji może dojść do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku sprzedaży detalicznej artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku w hipermarketach, supermarketach i dyskontach. Byłoby to niekorzystne dla konkurencji między przedsiębiorcami, a także dla samych konsumentów. Dlatego przedstawiłem zastrzeżenia do koncentracji” – uzasadnił cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W ocenie UOKiK analiza tej sprawy i dotychczasowe orzecznictwo Urzędu oraz organów antymonopolowych innych krajów pokazują, że teren rywalizacji dużych sklepów o klientów to obszar o promieniu do 10-15 minut jazdy samochodem. „To maksymalna odległość, jaką konsumenci są zazwyczaj skłonni pokonać w poszukiwaniu hipermarketu, supermarketu lub dyskontu” – wskazano.

UOKiK dodał, iż w sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji, Prezes UOKiK przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec planowanej transakcji. Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania.

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

Czytaj także: UOKiK: cztery spółki z zarzutami naruszania zbiorowych interesów konsumentów

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej