RAPORT

Wojna na Ukrainie

Anglia łagodzi restrykcje. Johnson przestrzega: Ta pandemia się nie skończyła

Brytyjski premier Boris Johnson sam przeszedł COVID-19 (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
Brytyjski premier Boris Johnson sam przeszedł COVID-19 (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Zakończenie w przyszłym tygodniu w Anglii większości restrykcji koronawirusowych „nie powinno być traktowane jako zaproszenie dla wszystkich, by po prostu świętowali i byli wolni od wszelkiego rodzaju ostrożności lub ograniczeń” – powiedział brytyjski premier Boris Johnson.

Anglia znosi restrykcje. 19 lipca ostatni etap wychodzenia z lockdownu

19 lipca Anglia przejdzie do ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu, co oznacza zniesienie niemal wszystkich restrykcji, ale rząd będzie zachęcał...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Na konferencji prasowej na Downing Street Boris Johnson potwierdził, że 19 lipca zniesione zostaną w Anglii niemal wszystkie prawne restrykcje związane z koronawirusem. Podkreślił, że jest „absolutnie konieczne, abyśmy postępowali teraz z ostrożnością”.

– Nie mogę tego powiedzieć bardziej potężnie i dobitnie: ta pandemia się nie skończyła – mówił Johnson. Zaznaczył, że od przyszłego poniedziałku „nie możemy po prostu natychmiast powrócić do życia, jakie było przed COVID-19”, gdyż potrzeba zachować „stałą czujność i myśleć o innych, także o sobie”.

Decyzja w sprawie maseczek


Powtórzył to, co kilka godzin wcześniej mówił w Izbie Gmin minister zdrowia Sajid Javid: mimo zniesienia prawnego wymogu zakrywania twarzy rząd będzie zalecał noszenie maseczek w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach publicznych, np. w transporcie publicznym; zachęcał organizatorów imprez masowych do stosowania certyfikatów covidowych.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Johnson podkreślił, że lato jest najlepszym momentem na zniesienie restrykcji; wyraził nadzieję, że będzie to nieodwracalne, ale nie wykluczył ich przywrócenia, jeśli sytuacja z jakichś powodów się pogorszy znacząco. – Jeśli będziemy widzieć bardzo wyjątkowe okoliczności, pojawienie się nowego wariantu koronawirusa, którego nie braliśmy pod uwagę, nie przewidywaliśmy, który naprawdę spowoduje realny problem, to oczywiście nie możemy niczego wykluczyć – wyjaśnił.

Rosja. Trzeci dzień z rzędu wykryto ponad 25 tys. zakażeń koronawirusem

W ciągu minionej doby w Rosji wykryto 25 033 nowe zakażenia koronawirusem – podał w niedzielę sztab rządowy. Tym samym, trzeci dzień z rzędu...

zobacz więcej

Rząd zapowiedział, że we wrześniu dokonany zostanie przegląd sytuacji, aby ocenić przygotowanie kraju na jesień i zimę.

W poniedziałek podano, że w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto prawie 34,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem, co jest szóstym dniem z rzędu, gdy ich liczba przekracza 30 tys. Zarejestrowano sześć kolejnych zgonów z powodu COVID-19.

Również w poniedziałek podano, że według SAGE, naukowej grupy doradczej ds. sytuacji kryzysowych, szczyt trzeciej fali pandemii w Wielkiej Brytanii nastąpi nie wcześniej niż w połowie sierpnia; w tym czasie można oczekiwać, że liczba osób przyjmowanych do szpitali sięgnie 1000-2000 dziennie, a zgonów – 100-200 dziennie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej