RAPORT

Pogarda

Nawałnice nad Polską. Niemal 2 tysiące interwencji strażaków

Wiatr zrywał dachy (fot. PAP/Paweł Supernak)
Wiatr zrywał dachy (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Straż pożarna interweniowała prawie 1940 razy w związku z nawałnicami, jakie przeszły nad Polską. Jak powiedział IAR bryg. Krzysztof Batorski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, najwięcej razy strażacy wyjeżdżali do wezwań w województwie mazowieckim.

To dopiero początek fali upałów. Prognoza długoterminowa IMGW

Już w poniedziałek dotrze do Polski gorące powietrze zwrotnikowe, co oznacza kolejną falę upałów. Termometry pokażą nawet 33 stopnie. Eksperci...

zobacz więcej

– Było to 579 interwencji, głównie w Płocku i Warszawie. W województwie kujawsko-pomorskim strażacy wyjeżdżali 280 razy, w województwie pomorskim 230 razy, w warmińsko-mazurskim – 170 interwencji. Działania polegały głownie na wypompowywaniu wody z zalanych posesji, udrażnianiu szlaków komunikacyjnych, usuwaniu powalonych drzew i linii przesyłowych – mówił bryg. Batorski.

Strażacy ewakuowali też w różnych miejscach kraju uczestników czterech obozów harcerskich. – To dwa obozy w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie ewakuowano około 110 harcerzy, obóz w województwie pomorskim- tam ewakuowano 317 uczestników obozu oraz na Warmii i Mazurach – 110 uczestników obozu ewakuowano do szkoły podstawowej. Były to ewakuacje prewencyjne – wyjaśnił.

Zablokowana DK 91


Na Pomorzu, w powiecie tczewskim, wiatr zerwał linię wysokiego napięcia, która zablokowała drogę krajową numer 91. W Kwidzynie drzewo runęło na trzy samochody uszkadzając je. – Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń – podkreślił rzecznik KG PSP.

Straż pożarna interweniowała w Warszawie około 150 razy po nawałnicach, które przeszły nad stolicą i okolicami. Jak powiedział IAR bryg. Karol Kierzkowski, oficer prasowy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, skutki nawałnicy odczuli też mieszkańcy Płocka. – Tam odnotowano ponad 120 interwencji, podczas których strażacy usuwali połamane gałęzie, które stanowiły zagrożenie. Około godziny 19 front burzowy dotarł nad Warszawę. najwięcej interwencji odnotowano w dzielnicach Wilanów i Ursynów, były to podtopienia ulic i budynków – wskazał.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie przed ulewami, burzami i silnym wiatrem, które mogą wystąpić w nocy z poniedziałku na wtorek w województwach: pomorskim, mazowieckim, podkarpackim oraz w części województwa małopolskiego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej