RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Walka z nepotyzmem. „Gdzie były media głównego nurtu 7-8 lat temu?”

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Roman Zawistowski; Shutterstock)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Roman Zawistowski; Shutterstock)

– Bardzo zachęcam TVN, żeby przyjrzeli się, w jaki sposób wygląda ta kwestia w samorządach – powiedział premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do uchwały sanacyjnej Prawa i Sprawiedliwości, która ma przeciwdziałać nepotyzmowi wśród polityków. Szef rządu przypomniał, że za czasów rządów PO-PSL media nie były aż tak zainteresowane tą sprawą.

Sasin o uchwale sanacyjnej: MAP sformułuje wytyczne, jakie działania podejmować

W radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa uchwała sanacyjna zostanie wykonana natychmiast, natomiast co do spraw, gdzie decyzje muszą zapadać...

zobacz więcej

– Zdaję sobie sprawę, że nasza uchwała, którą podjęliśmy na Kongresie PiS, wzbudza zainteresowanie zwłaszcza w tych mediach, które w sposób oczywisty sprzyjają opozycji. Bardzo zachęcam panią redaktor i pani redakcję, a więc TVN, żeby przyjrzeli się, w jaki sposób wygląda wykonanie podobnej uchwały, której nie ma jeszcze do końca jakby przeprowadzonej, ale niektóre samorządy ją deklarują. A więc w jaki sposób wygląda ta kwestia w samorządach; ja się przyjrzałem temu – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w fabryce okien w Kornicach na Górnym Śląsku, gdzie prezentował szczegóły Polskiego Ładu.

– Przyjrzałem się pewnym archiwalnym numerom dziennika „Puls Biznesu” sprzed ładnych siedmiu, ośmiu lat. Tam była cała lista różnych przedstawicieli PO, PSL. Warto zapytać, gdzie były wówczas media tzw. głównego nurtu, które nie potrafiły rzeczywiście tego zjawiska dostrzec – przypomniał szef rządu.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Jak mówił, zjawisko to dostrzegło natomiast Prawo i Sprawiedliwość. – I tam, gdzie rzeczywiście w radach nadzorczych są osoby, które zostały powołane, a nie mają aż takiego poziomu kwalifikacji jaki mieć powinny, to taki przegląd zostaje dokonany. Mówię w czasie teraźniejszym, bo on ma miejsce i będziemy oczywiście starali się dokonać zmian tutaj – deklarował.

O co chodzi w uchwale sanacyjnej


Na ostatnim Kongresie Prawa i Sprawiedliwości partia przyjęła uchwałę, zgodnie z którą współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. Zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS.

W uchwale zaznaczono, że zakazy nie obejmują osób, które zostały „zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej