RAPORT

Wojna na Ukrainie

Odszedł znany aktor - Tadeusz Wojtych. „Był obdarzony dużą vis comicą”

W sierpniu skończyłby 90 lat (fot. PAP/Paweł Kula)
W sierpniu skończyłby 90 lat (fot. PAP/Paweł Kula)

9 lipca br zmarł Tadeusz Wojtych. Był aktorem Teatru Syrena w latach 1977-91 – poinformował Teatr Syrena na Facebooku. Miał 89 lat, w sierpniu skończyłby 90.

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego od 12 lipca

Blisko 160 pianistów zakwalifikowanych do Konkursu Chopinowskiego wystąpi w dniach 12–23 lipca 2021 roku w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w...

zobacz więcej

Wojtych był jednym z założycieli gdańskiego Studenckiego Teatru Bim-Bom, którym opiekował się Zbigniew Cybulski. Występował tam m.in. z Bogumiłem Kobielą.

W jakich teatrach można było spotkać aktora?


„Choć pierwszą propozycję przyjścia do Syreny dostał już w 1956 roku, do naszego zespołu dołączył dopiero 20 lat później. Przed Syreną grał w gdańskim Wybrzeżu, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu oraz Polskim we Wrocławiu” – przekazał w poście informacje Teatr Syrena.

„Był obdarzony dużą vis comicą. Często grał role drugoplanowe, a ich wagę podkreślał słowami »To dwór robi króla«” – czytamy we wpisie.„Można być złym komediantem albo dobrym. Czyli wygłupiać się dobrze albo źle. A dobrze wygłupiać się można, kiedy ma się taką wrodzoną iskrę komizmu” – mówił w wywiadzie z okazji 75-lecia Teatru Syrena.

Wojtych wystąpił również m.in. w takich filmach jak „Quo vadis”, „Pianista” czy „Katyń”. W 2009 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej