RAPORT

Tusk kontra Tusk

Sondaż. Mocno straciło jedno ugrupowanie

Na największe poparcie może liczyć Zjednoczona Prawica (fot. PAP/Mateusz Marek)
Na największe poparcie może liczyć Zjednoczona Prawica (fot. PAP/Mateusz Marek)

Gdyby wybory odbywały się w lipcu, PiS poparłoby 36 proc. zdecydowanych uczestników głosowania, KO – 16 proc., Polskę 2050 Szymona Hołowni – 13 proc., Konfederację 5 proc., a Lewicę – 5 proc. – wynika z sondażu CBOS. Progu wyborczego nie przekroczyłoby PSL – 3 proc. i Kukiz'15 – 1 proc.

Sondaż dla „WP”. Na PiS zagłosowałoby 35,2 proc. badanych, złe wieści dla Hołowni

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 35,2 proc. badanych, na KO – 21,3 proc., na Polskę 2050 – 16,5...

zobacz więcej

Zgodnie z badaniem CBOS gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lipcu, PiS wraz z koalicjantami – Solidarną Polską i Porozumieniem – mógłby liczyć na poparcie 36 proc. zadeklarowanych uczestników wyborów. To taki sam wynik jak w poprzednim badaniu z czerwca.

Na drugim miejscu – po awansie z trzeciej pozycji i wyprzedzeniu Polski 2050 – znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 16 proc. ankietowanych. Ugrupowanie uzyskało wynik o 5 pkt. proc. lepszy niż w czerwcu.

Trzecie miejsce zajęła Polska 2050 Szymona Hołowni, która popiera 13 proc. badanych; to wynik o 3 pkt. proc. gorszy niż w czerwcu.

Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja, na którą gotowych jest głosować 5 proc. wyborców (to wynik o 1 pkt proc. gorszy niż w badaniu z czerwcu), a także Lewica, na którą swój głos zamierza oddać 5 proc. badanych (bez zmian).

Według sondażu do Sejmu nie dostałoby się PSL z poparciem 3 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt. proc.) oraz Kukiz'15 – 1 proc. poparcia (spadek o 1 pkt. proc.).

Nikt nie zadeklarował głosowania na inny komitet wyborczy. 18 proc. badanych powstrzymuje się z wyrażeniem jednoznacznego poparcia dla którejkolwiek z partii politycznych (wzrost o 1 pkt. proc.).

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Sondaż. Polacy oceniają powrót Tuska

Powrót byłego premiera Donalda Tuska do krajowej polityki i na stanowisko p.o. prezesa Platformy Obywatelskiej nadal wzbudza spore emocje. Jak się...

zobacz więcej

Wzięcie udziału w wyborach zadeklarowało 75 proc. uprawnionych do głosowania, czyli o 1 pkt. proc. więcej niż w czerwcu. 13 proc. waha się, czy wziąć udział w wyborach, gdyby odbywały się już teraz (bez zmian), a 12 proc. odrzuca możliwość swojego udziału w ewentualnym głosowaniu (spadek o 1 pkt proc.).

CBOS podsumowuje, że największą zmianą w preferencjach partyjnych w lipcu jest znaczący wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej. Jak pisze CBOS, wzrost ten można wiązać z powrotem Donalda Tuska do krajowej polityki. „Co istotne, poparcie dla koalicji rządzącej nie uległo w tym czasie najmniejszej zmianie, a spadki odnotowały wyłącznie niektóre partie opozycyjne, na czele z Polską 2050 Szymona Hołowni” – zauważa CBOS.

Zwraca też uwagę, że zmianom nie uległ właściwie odsetek Polaków niezdecydowanych, na kogo głosować – grupa ta stanowi wciąż blisko jedną piątą osób deklarujących chęć wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych.

Badanie CBOS przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 1 do 11 lipca 2021 roku na próbie liczącej 1166 osób (w tym: 67,7 proc. metodą CAPI, 21,4 proc. – CATI i 10,9 proc. – CAWI).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej