RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Budowa gazociągu Nord Stream 2. Jest termin zakończenia prac

Kończy się budowa gazociągu Nord Stream 2 (fot. Alexander Demianchuk\TASS via Getty Images)
Kończy się budowa gazociągu Nord Stream 2 (fot. Alexander Demianchuk\TASS via Getty Images)

Prace związane z budową gazociągu Nord Stream 2 zakończymy w sierpniu – informuje Matthias Warnig, szef realizującej ten projekt spółki Nord Stream 2 AG, w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Handelsblatt”. Warnig zapewnia również, że Ukraina pozostanie dla Rosji krajem tranzytowym dla transportu gazu także po wygaśnięciu obecnej umowy w 2024 r.

Jest decyzja ws. Nord Stream 2. Ekspert: Polska musi iść w trzech kierunkach

USA dały zielone światło dla budowy Nord Stream 2. Prof. Tomasz  Grzegorz Grosse wyjaśnia, że Stany chcą się skupić na rywalizacji z Chinami, a w...

zobacz więcej

„Zakładamy, że prace budowlane zostaną zakończone do końca sierpnia. Rurociąg jest już w 98 procentach gotowy” – mówi Warnig w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Handelsblatt”.

„Groźby sankcji ze strony USA znacznie utrudniły pracę pod każdym względem, dotyczy to również certyfikacji, ale pracujemy nad rozwiązaniami i na pewno znajdziemy wyjście. Rezultatem końcowym będzie rurociąg, który spełni wszystkie wymagania dotyczące homologacji oraz międzynarodowe standardy branżowe” – zapewnia szef spółki.

Dodaje, że amerykańskie  sankcje  opóźniły prace o półtora roku i spowodowały dodatkowe koszty, liczone w setkach milionów.

Warnig przekazuje też, że dodatkowo sprawdzana jest przydatność rurociągu do transportu wodoru. „Prawdopodobnie najpóźniej za dziesięć lat będziemy w stanie wprowadzić możliwość transportowania wodoru jedną lub obiema nitkami gazociągu – dodaje. Przeprowadzone pierwsze próby ocenia jako obiecujące. Obecnie trwają testy materiałowe.

Biden pozwoli Niemcom i Rosji dokończyć Nord Stream 2. Wyjaśnił powody

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że nie nałożył twardszych sankcji na Nord Stream 2, ponieważ budowa gazociągu jest prawie zakończona, a...

zobacz więcej

Odnosząc się do roli Ukrainy jako kraju tranzytowego dla rosyjskiego gazu ziemnego, Warnig ocenia, że „nie ma najmniejszych wątpliwości, że tranzyt będzie również integralną częścią transportu gazu z Rosji do Europy po 2024 roku” (kiedy wygasa obecna umowa tranzytowa między Rosją a Ukrainą).

„Wychodzę z założenia, że niemiecki rząd podjął już tę kwestię w rozmowach z Rosją” – mówi Warnig, uważany za zaufanego współpracownika prezydenta Rosji Władimira Putina.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Dodaje, że tranzyt gazu przez Ukrainę „z pewnością będzie jednym z tematów rozmów kanclerz Merkel z prezydentem USA Joe Bidenem”. Merkel spotka się z Bidenem w Waszyngtonie w czwartek, z kolei w poniedziałek 12 lipca planowana jest jej rozmowa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej