RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Dramat Hołowni i oddech ulgi Lewicy. Ekspert o zaskakującym efekcie Tuska

Pełniący obowiązki przewodniczącego PO Donald Tusk (fot. PAP/Marcin Obara)
Pełniący obowiązki przewodniczącego PO Donald Tusk (fot. PAP/Marcin Obara)

Po kilku dniach zaangażowania w polską politykę Donald Tusk poleciał na wakacje do Chorwacji. – Zobaczymy, jak odbiorą to obywatele, bo na razie na pewno nie wygląda to zbyt poważnie. Można odnieść wrażenie, że zamiast przedstawić program obiecał ostrą walkę z PiS-em, zasugerował, że to PO wymyśliła 500+, a potem zniknął – mówi portalowi tvp.info prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z KUL. Jak ocenia, Tusk pojawił się w Polsce tylko na próbę, ale jego obecność mocno wpłynie na scenę polityczną – szczególnie na Polskę2050 i Lewicę.

Przedsiębiorca z Wałcza żalił się na rosnące ceny. Zaskakująca odpowiedź Tuska

Zdenerwowany przedsiębiorca na spotkaniu z Donaldem Tuskiem domagał się propozycji programowych Platformy Obywatelskiej i oderwania od wyłącznej...

zobacz więcej

Jak tłumaczył Donald Tusk, wyjazd na wakacje obiecał swoim wnukom. – I choćbyście chcieli mnie zastrzelić, tydzień wakacji – powiedział dziennikarzom.

Teraz „Super Express” donosi, że polityk PO relaksuje się już w chorwackim Dubrowniku.

Zobacz także ->  Tusk kłamie o 500 Plus: Ewa Kopacz miała już gotowy taki projekt

– Z powrotem Tuska jest trochę jak ze słynną powieścią Jerzego Kosińskiego „Wystarczy być”. Wydaje się, że sama jego obecność i mocne podkreślenie, że od tej pory jest liderem PO, były zamiarem politycznym na ten tydzień. W tym wyjeździe na wakacje nie ma złamania jakiejkolwiek z obietnic, jakie złożył swoim kolegom z Platformy. Zobaczymy, jak odbiorą to obywatele, bo na razie na pewno nie wygląda to zbyt poważnie. Można odnieść wrażenie, że zamiast przedstawić program obiecał ostrą walkę z PiS-em, zasugerował, że to PO wymyśliła 500+, a potem zniknął – mówi prof. Arkadiusz Jabłoński.

Socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ocenia, że z punktu widzenia Donalda Tuska nie jest to wielki problem.

Jan Tomaszewski oburzony po finale. „Bandyci i terroryści. Kara co najmniej pięć lat”

Angielscy kibice wbiegali na stadion bez biletów, bili fanów włoskiej drużyny, deptali ich flagę i demolowali Londyn. Pojawiają się apele, by ich...

zobacz więcej

– Ta sytuacja różni się od tej, którą po wyborach prezydenckich 2020 miał Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy nie wykorzystał wtedy właściwie swojego czasu po wyborach i też postawił na odpoczynek po kampanii. To był błąd, ale w przypadku Tuska ta sytuacja jest nieco inna – przekonuje.

PO zostawi Lewicy tematy LGBT


W poniedziałek media obiegły też doniesienia, że projekt nowej deklaracji ideowej PO ma być przedyskutowany z nowym przewodniczącym Donaldem Tuskiem. Zdaniem działaczy Platformy deklaracja jest „bardziej progresywna” niż ta z 2001 r. Czy oznacza to, że PO z Tuskiem skręcą w lewo?

Zobacz także ->  Maląg: Nie ma śladów o podobnym do 500 Plus programie za rządów PO

– Celem Tuska jest zdobycie pozycji lidera całej opozycji i będzie to dla niego łatwiejsze niż dla Trzaskowskiego czy Budki. W samych deklaracjach ideowych spodziewam się więc, że będzie to klasyczna PO–wska strategia, czyli Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek – mówi nam Arkadiusz Jabłoński.

Profesor uważa, że ludzie Tuska „postawią na to, by Lewicy zostawić trochę tlenu do działania”. – Oznaczałoby to oddanie Lewicy wszystkich zagadnień dotyczących choćby LGBT. Takie postawienie sprawy nie wykluczałoby opcji przyszłej współpracy. Lewica nie czułaby się stłamszona, miałaby swoją przestrzeń – podkreśla.

Biedroń żąda debaty PE ws. TVN. Andruszkiewicz: Donoszenie na Polskę

100 proc. akcji telewizji TVN ma firma zarejestrowana na lotnisku w Amsterdamie, która nie zatrudnia ani jednego pracownika. – Musimy doprowadzić...

zobacz więcej

„Hołownia przywołany do szeregu”


– Jeśli chodzi o Szymona Hołownię, nigdy nie wierzyłem, że jest to jakiś nowy projekt niezależny od całego układu opozycyjnego. Była to raczej próba stworzenia skrzydła, które wcześniej czy później dołączyłoby do Platformy. Słabość PO sprawiła jednak, że Hołownia urósł i zaczął działać trochę ponad możliwości, które mu dano. Teraz będzie szybko przywołany do szeregu – ocenia.

Jak uważa socjolog KUL, słabość byłego dziennikarza TVN dotyczy skromnych finansów jego partii i braku struktur.

Zobacz także ->  Gdzie mieści się spółka, która ma 100 procent akcji TVN?

– Z pewnością te rzeczy zostaną wykorzystane przeciwko niemu. Jedynym wyborem będzie zagospodarowanie tej części wyborców opozycji, która nie chce już głosować na PO, a jak powiedziała już Joanna Mucha, obie formacje i tak „są skazane na współpracę” – dodaje.

Projekt nowej deklaracji ideowej PO ma być omówiony z Tuskiem

Projekt nowej deklaracji ideowej PO opracowany przez zespół wiceszefa partii Tomasza Siemoniaka ma być przedyskutowany z nowym przewodniczącym...

zobacz więcej

Tusk wykorzysta unijne fundusze, by uderzyć w rząd?


Przed powrotem Tuska wielu polityków zapewniało, że nie wierzy w taki scenariusz. Chociaż Tusk został pełniącym obowiązki szefa PO i kreuje się na lidera opozycji, wiele osób wciąż uważa, że jego akcja jest tylko na pokaz.

– Ja traktuję powrót Tuska jako działanie na próbę. Zostawił sobie bardzo dużo możliwości ucieczki. To choćby wybory przewodniczącego Platformy w lutym przyszłego roku. Polskę może zostawić choćby w sytuacji, gdy będzie miał szansę na jakiś duży awans międzynarodowy – zauważa socjolog.

Zobacz także ->  Nagrobek ofiary katastrofy smoleńskiej zdewastowany. Nowe fakty. Wyznaczono nagrodę

Arkadiusz Jabłoński podkreśla, że jednocześnie Donald Tusk ma pewne „asy w rękawie”. Chodzi między innymi o jego wpływy w Europie.

– Może je wykorzystywać do skonsolidowanych działań, które osłabiałyby Polskę, tak jak opóźnianie nam funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Myślę, że w międzynarodówce socjalistycznej i Europejskiej Partii Ludowej ma jeszcze na tyle wpływów, by to osiągnąć. A w międzyczasie będzie pracował nad tym, by różne ugrupowania opozycyjne unikały atakowania Platformy, a w to miejsce przygotowywały się raczej do roli sojusznika – uważa.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej