RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Płótno na lodowcu. Eksperyment ma ograniczyć jego topnienie

Naukowcy spróbują zmniejszyć topnienie lodowca w Szwecji poprzez... częściowe pokrycie go płótnem. Podjęte działania dotyczą góry Helags w Härjedalsfjällen z najbardziej wysuniętym na południe lodowcem w tym kraju.

Proces topnienia lodowców przyspiesza

Niemal wszystkie lodowce na świecie stają się cieńsze i tracą objętość. Naukowcy podają, że topnieją one coraz szybciej Lodowce są ważnymi...

zobacz więcej

Rozpoczęto już przykrywanie płótnem części góry. Eksperyment ma być możliwie neutralny dla klimatu; materiał nie jest nawet transportowany przy wykorzystaniu helikoptera.

– Kiedy wchodzisz tutaj normalnie, to jest to trudna wędrówka i bardziej przypomina wspinaczkę, ponieważ w niektórych miejscach trasa jest dość stroma. Ale teraz, gdy niesiemy 50 kilogramów płótna i wiele sprzętu lodowcowego, to jest jeszcze ciężej – oznajmił szwedzkiej telewizji glacjolog Erik Huss.

– Gdy mówiliśmy o projekcie, kilka osób zastanawiało się, dlaczego nie polecimy z płótnem na  lodowiec. Ale godzina lotu załadowanego helikoptera emituje tyle samo spalin, co samochód jeżdżący przez cały rok – dodał Huss.

Antarktyda straciła górę lodową wielkości Malty. Zobacz, jak to wyglądało

Od Pine Island, najszybciej topniejącego lodowca na Antarktydzie, oderwał się właśnie fragment góry lodowej wielkości Malty – poinformowała...

zobacz więcej

Płótno pozostanie na miejscu przez całe lato i zostanie usunięte jesienią, aby można było sprawdzić wyniki. Jeśli będą one korzystne, działania będą mogły być kontynuowane jako większy projekt badawczy.

– Nawet jeśli to, co robimy, jest tylko małą kroplą w oceanie, może to uczynić małą istotną różnicę. Jeśli zdołamy tutaj zmniejszyć topnienie o jeden metr, to będzie fantastycznie – powiedział glacjolog.

Powierzchnia lodowca Helag zmniejszyła się o 40 proc. w ciągu ostatnich 100 lat.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej