SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

„DW”: Zełenski z wizytą u Merkel. Kijów nie kryje frustracji

Wołodymyr Zełenski (fot. Ukrainian Presidency/Handout/Anadolu Agency via Getty Images)
Wołodymyr Zełenski (fot. Ukrainian Presidency/Handout/Anadolu Agency via Getty Images)

Przed prawdopodobnie ostatnim spotkaniem prezydenta Ukrainy z Angelą Merkel Kijów nie kryje frustracji; ma nadzieję na nowy początek po tym, jak przestanie ona być kanclerzem – podaje Deutsche Welle.

Chińskie MSZ: Merkel i Macron za umową inwestycyjną UE z Chinami

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie z przywódcą ChRL wyrazili poparcie dla umowy inwestycyjnej UE–Chiny –...

zobacz więcej

Na poniedziałek w Berlinie zaplanowane jest spotkanie Angeli Merkel z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prawdopodobnie ostatnie.

Jak informuje portal stacji DW, prezydent Ukrainy kilkakrotnie zapraszał kanclerz Niemiec do Kijowa m.in. na obchody 30. rocznicy odzyskania niepodległości pod koniec sierpnia i na konferencję założycielską międzynarodowej platformy w sprawie Krymu. Angela Merkel nie potwierdziła swojego udziału.

Deutsche Welle ocenia, że nastroje przed spotkaniem w Berlinie są „bardziej ponure”, niż miało to miejsce w ostatnich latach i przypomina o coraz bardziej manifestowanej frustracji Ukrainy.

„Propozycja Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona, by zorganizować kolejny szczyt UE-Rosja, wywołała w Kijowie irytację. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaprosił na spotkanie ambasadorów obu krajów. Mówił o »nieprzyjemnym i zaskakującym ataku« i wyraził zadowolenie, że pomysł Merkel został »odrzucony« na szczycie UE” – pisze portal.

Zobacz też: Zełenski złamał żelazną zasadę. Ten plan to przepis na katastrofę

Unia zostanie rozszerzona? Merkel: Leży to w naszym interesie

Kanclerz Angela Merkel oceniła, że ze względów strategicznych widzi sześć państw Bałkanów Zachodnich jako przyszłych członków Unii Europejskiej –...

zobacz więcej

Przypomina też o tym, że ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk zbojkotował pod koniec czerwca uroczystość z udziałem prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera z okazji 80. rocznicy inwazji hitlerowskich Niemiec na Związek Radziecki. Kilka miesięcy wcześniej Melnyk skrytykował Steinmeiera, gdy ten opowiedział się za gazociągiem Nord Stream 2.

Jak zaznacza DW, największa niezgoda w relacjach między Kijowem a Berlinem pozostaje w kwestii Nord Stream 2. Ukraina sprzeciwia się projektowi, ponieważ mogłaby stracić opłaty tranzytowe za rosyjski gaz i obawia się eskalacji militarnej ze strony Rosji.

„Merkel i Zełenski będą zapewne w Berlinie rozmawiać o tym, w jaki sposób można zabezpieczyć Ukrainę przed ewentualnymi niekorzystnymi skutkami. W mediach pojawiły się spekulacje na temat odszkodowań, ale konkretne szczegóły pozostają nieznane. Gdy Merkel i Zełenski udadzą się w najbliższych dniach w niewielkim odstępie czasu do Waszyngtonu, Nord Stream 2 prawdopodobnie również będzie tematem rozmów. Porozumienie w tej sprawie byłoby przełomem w trwającym od lat sporze” – podkreśla DW.

Były prezes niemieckiego TK stawia mocne zarzuty UE. A Merkel zaprasza sędziów na obiad

Za dążenie do utworzenia państwa federacyjnego krytykuje unijne instytucje były prezes niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Jednak nie tylko o...

zobacz więcej

W ocenie ekspertów relacje osobiste między Merkel a Zełenskim nie są tak dobre, jak było to w przypadku jego poprzednika Petra Poroszenki.

Gustav Gressel z European Council on Foreign Relations (ECFR) zaznaczył, że kanclerz odmówiła spotkania przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie z ówczesnym kandydatem Zełenskim.

„Na osobiste relacje tych dwojga kładł się cień. W przypadku Merkel odgrywa to niebagatelną rolę” – powiedział ekspert.

Ekspertka ds. polityki zagranicznej z Kijowa Olena Hetmańczuk uważa natomiast, że prezydent Ukrainy nie przypadł Merkel do gustu. W jej ocenie Zełenski nie jest „wygodnym partnerem” dla niemieckiej kanclerz.

Jak pisze dw.pl, „Kijów przygotowuje się na czas po Angeli Merkel. Od jej następcy bądź następczyni oczekuje się zmiany stanowiska Niemiec w wielu kwestiach”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

źródło:
Zobacz więcej