RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Mateusz Borek podziękował legendzie. „Darek, kłaniam się nisko”

Mateusz Borek skomentował finał Euro w zastępstwie za Dariusza Szpakowskiego (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Mateusz Borek skomentował finał Euro w zastępstwie za Dariusza Szpakowskiego (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Finał mistrzostw Europy skomentowali z Wembley Mateusz Borek i Kazimierz Węgrzyn, a nie – jak pierwotnie zaplanowano – Dariusz Szpakowski i Andrzej Juskowiak. Jak tłumaczył Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport, stało się tak, ponieważ 70-letni komentator „nie czuł się na siłach”. Zastępujący go Borek w pięknych słowach podziękował legendzie mikrofonu.

Co za finał! Karne puentują Euro 2020. Włosi ze złotem! [SKRÓT]

Skrót finału Euro 2020: Włochy – Anglia.

zobacz więcej

Od kilku dni cała Polska żyła roszadą na stanowisku komentatora finału mistrzostw Europy. Odkąd dyrektor TVP Sport ogłosił, że mecz Anglii z Włochami relacjonować będą z Wembley Mateusz Borek i Kazimierz Węgrzyn, komentujący podzielili się na trzy grupy.

Pierwsza: fani pomysłu. Druga: przeciwnicy pomysłu, którzy uważali, że legendę mikrofonu, Dariusza Szpakowskiego, potraktowano nieelegancko. Trzecia: fani pomysłu, którzy uważali jednak, że finał należy się nie Borkowi, lecz od lat związanemu z TVP Jackowi Laskowskiemu.

Wybuchła burza; na nic zdały się tłumaczenia Szkolnikowskiego, że decyzja została podyktowana „złym samopoczuciem” Szpakowskiego, który był podczas mistrzostw mocno krytykowany przez widzów i czytelników. Mateusz Borek zapewniał, że nie miał nic wspólnego ze zmianą, a w rozmowie z Piotrem Koźmińskim ze „Sportowych Faktów” wielokrotnie podkreślał, jak wielkim szacunkiem darzy starszego kolegę.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Dowód tego dał, żegnając się z widzami po ostatnim gwizdku meczu finałowego.

– My państwu pięknie dziękujemy. Za ten finał, za ten cały turniej, za ten miesiąc pracy, która, szczerze powiedziawszy, była naszą pasją, przyjemnością. Bawiliśmy się świetnie. Za wszystkie pomyłki przepraszamy, konstruktywną krytykę przyjmujemy; mam nadzieję, że nie przeszkadzaliśmy za bardzo i państwo z nami dobrze w te czerwcowe i lipcowe wieczory się bawiliście – mówił.

I dodał: – Dziękujemy, kłaniamy się z Wembley, kłaniamy się wszystkim kibicom, wszystkim Polakom, a w szczególności biało-czerwonej legendzie mikrofonu, Darkowi Szpakowskiemu. Darek pozdrawiam, kłaniam się nisko.

Jak poinformował prezes TVP Jacek Kurski, finałowy mecz Mistrzostw Europy w piłce nożnej Włochy – Anglia obejrzało na antenie TVP1 i TVP Sport aż 11,48 mln widzów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej