RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Nie można tak po prostu siedzieć i patrzeć”. Legenda wściekła na... piłkarzy

Raheem Sterling pocieszał po meczu Jordana Pickforda (fot. Getty Images)
Raheem Sterling pocieszał po meczu Jordana Pickforda (fot. Getty Images)

Roy Keane, znany z ostrego języka i twardego charakteru, nie ukrywał oburzenia wobec postawy części angielskich zawodników. Zdaniem Irlandczyka, niegdyś świetnego piłkarza, teraz eksperta telewizji Sky Sports, karne powinni wykonywać bardziej doświadczeni gracze. – Jeśli jesteś Sterlingiem czy Grealishem, nie możesz tak po prostu siedzieć i patrzeć, jak dzieciaki wykonują karne za ciebie – pieklił się.

Keane dość jasno zasugerował, że starsi, bardziej utytułowani i sprawdzeni na arenie międzynarodowej piłkarze powinni sprzeciwić się decyzji Garetha Southgate’a i wziąć piłkę kosztem oddelegowanych do „jedenastek” Rashforda (23 lata), Saki (18 lat) czy Sancho (21 lat).

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Jeśli jesteś Sterlingiem czy Grealishem, nie możesz tak po prostu siedzieć i patrzeć, jak dzieciaki wykonują karne za ciebie. Nie możesz pozwolić nieśmiałemu 19-latkowi, żeby stawał do „jedenastek” przed tobą. Masz więcej doświadczenia, wygrałeś więcej trofeów, powinieneś wstać i powiedzieć, że „bierzesz to na siebie” – powiedział.

Buntu w reprezentacji nie było, a o losach pierwszego od 55 lat mistrzowskiego tytułu decydowali najmłodsi piłkarze w zespole Anglii. Efekt takiej pokerowej zagrywki jest znany.

– Jeśli chodzi o rzuty karne, to całą odpowiedzialność biorę na siebie. To całkowicie zależało ode mnie – mówił dziennikarzom Southgate, który po finale długo pocieszał na środku boiska młodziutkiego Sakę.

Żal w Anglii jest tym większy, że Saka i Sancho pojawili się na boisku w 120. minucie. Selekcjoner oszczędzał zmiany, by wprowadzić „strzelby” na rzuty karne. Kłopot w tym, że Saka... nigdy nie wykonywał „jedenastki” na poziomie seniorskim. Dziennikarze i eksperci na Wyspach nie potrafią zrozumieć, dlaczego ciężarem wykonywania ostatniego karnego obarczono właśnie piłkarza Arsenalu. Southgate podjął ryzyko: mógł być noszony na rękach za niesamowity instynkt, zamiast tego będzie kojarzony jako ten, który kontrowersyjnymi decyzjami pozbawił Anglików marzeń o złocie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej