RAPORT:

Euro 2020: Cristiano Ronaldo królem strzelców

Cristiano Ronaldo strzelił aż pięć goli w czterech meczach (fot. PAP/Abaca)

Mistrzostwa Europy nie zdobył, ale Cristiano Ronaldo i tak zaznaczył swoją obecność podczas turnieju. Portugalczyk strzelił pięć goli w czterech meczach, dołożył asystę i został królem strzelców Euro 2020.

Co za finał! Karne puentują Euro 2020. Włosi ze złotem! [SKRÓT]

Skrót finału Euro 2020: Włochy – Anglia.

Ronaldo strzelił dwa gole Węgrom (3:0), jednego Niemcom (2:4) i dwa Francuzom (2:2) – wszystkie w fazie grupowej. Portugalczykowi udało się pobić rekord wszech czasów w liczbie goli strzelonych na wielkich turniejach: licząc Euro i mundial, ma ich aż 20. Wyrównał też niesamowite osiągnięcie Irańczyka Ali Daei, który w reprezentacyjnych barwach zdobył 109 bramek. Z 14 trafieniami Ronaldo jest też niekwestionowanym królem strzelców wszech czasów mistrzostw Europy (drugi Michel Platini strzelił „zaledwie” 9 goli).

Drugi w klasyfikacji na Euro 2020 był Patrick Schick. Czech również zdobył pięć bramek, ale że ani razu nie obsłużył kluczowym podaniem kolegów, a w dodatku potrzebował na swoje trafienia więcej minut, wyżej w klasyfikacji znalazł się Portugalczyk. To dla Ronaldo pierwsze tego typu wyróżnienie w karierze.

Co ciekawe: na trzecim miejscu znalazł się inny turniejowy „pechowiec”, czyli Karim Benzema. Francuzi, typowani jako główni faworyci do złotego medalu, pożegnali się z Euro już w 1/8 finału, przegrywając po rzutach karnych ze Szwajcarią. Napastnik Realu Madryt zdołał jednak w zaledwie 349 minut zdobyć cztery gole, dzięki czemu wyprzedził m.in. Harry’ego Kane’a czy Romelu Lukaku.