RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Pożary i ekstremalne upały. Tysiące Amerykanów zmuszonych do ewakuacji

W Arizonie w akcji ratunkowej zginęło dwóch strażaków (fot. Neal Waters/Anadolu Agency via Getty Images)
W Arizonie w akcji ratunkowej zginęło dwóch strażaków (fot. Neal Waters/Anadolu Agency via Getty Images)

Fala ekstremalnych upałów ogarniająca zachodnią część Stanów Zjednoczonych wywołuje groźne pożary. Tysiące ludzi zostało ewakuowanych. W Arizonie w akcji ratunkowej zginęło dwóch strażaków.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 w Kalifornii i Nevadzie

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 nawiedziło w czwartek po południu czasu lokalnego północną Kalifornię, na granicy z Nevadą – poinformowała...

zobacz więcej

Do ogromnego pożaru doszło w Plumas National Forest w północnej Kalifornii. Władze nakazały w sobotę ewakuację 2800 osób. Wydano zakaz wstępu do lasu, w którym spłonęło ponad 22 tys. hektarów drzew i zarośli.

W Kalifornii w sobotę ewakuowano także dwa rezerwaty rdzennych mieszkańców we wschodniej części hrabstwa San Diego.

Aby odciążyć system energetyczny gubernator Kalifornii Gavin Newsom w oparciu o zarządzenie o stanie zagrożenia nakazał statkom zacumowanym w portach używać silników pomocniczych zamiast zasilania z lądu.

Rekordowe temperatury


Temperatury w części Kalifornii osiągnęły prawie rekordowe wysokości. W Death Valley (Dolina Śmierci) w piątek, a także już w sobotę przed południem, było 54,4 st. Według prognoz podanych przez CNN temperatura ponad 51,6 st. może się utrzymać do wtorku. Światowy rekord z 7 lipca 1913 r. wynosi, także w Dolinie Śmierci, 56,6 st.

Pożar w stanie Oregon, po podwojeniu rozmiarów do ponad 31 tys. hektarów, w sobotę zagrażał liniom przesyłowym, które zaopatrują Kalifornię w energię elektryczną. Spowodował ewakuację mieszkańców, ponieważ zagrażał około 3 tys. domów. Jak podaje agencja AP, ewakuowano także małą społeczność Dixie w północno-środkowym Idaho. Dwóch strażaków zginęło w sobotę w Arizonie w katastrofie lotniczej w hrabstwie Mohave. Miało to miejsce podczas prowadzenia rozpoznania lotniczego nad terenami ogarniętymi pożarem w pobliżu Prescott National Forest.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej