SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Autostrady Tuska, 500 plus Kopacz, milion Nowaka

Polityczny Przegląd Tygodniowy Miłosza Manasterskiego (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Polityczny Przegląd Tygodniowy Miłosza Manasterskiego (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Pierwszy tydzień po powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki przyniósł większą agresję i przemoc, więcej kłamstw i niewielką zmianę poparcia dla PO kosztem partii Szymona Hołowni. W odpowiedzi Zjednoczona Prawica konsoliduje się w obronie polskich interesów.

Kongres Prawa i Sprawiedliwości. Prezes PiS podsumowuje dotychczasowe rządy

Jednym z pierwszych punktów sobotniego Kongresu Prawa i Sprawiedliwości jest wystąpienie lidera ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego, które...

zobacz więcej

Niedziela. Morawiecki wiceprezesem PiS


Trwał kongres  wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Dzień wcześniej na kolejną kadencję prezesem partii został wybrany Jarosław Kaczyński. W niedzielę wybrano skład zarządu.  Premier Mateusz Morawiecki, była szefowa rządu, europosłanka Beata Szydło, europoseł Joachim Brudziński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz poseł Antoni Macierewicz zostali w niedzielę wybrani przez Radę Polityczną PiS na wiceprezesów ugrupowania. 

Sekretarzem Generalnym PiS został poseł Krzysztof Sobolewski. Podczas posiedzenia podjęto także uchwałę o zakazie dla najbliższych polityków partii zasiadania w radach nadzorczych państwowych spółek.

Tymczasem Donald Tusk biegał rano po Warszawie, czym pochwaliła się jego partia na oficjalnym profilu. Od zeszłej soboty trwa festiwal Tuska w mediach mainstreamowych, które całą swoją uwagę poświęcają nowego p.o. przewodniczącemu PO. Senatora Jacka Burego z Polski 2050 (wcześniej Koalicja Obywatelska) skłoniło to do radykalnego porównania… „Przypomina się dowcip o Stalinie: Radzieckie Radio: 6:30 Tow. Stalin wstaje, a z nim cały ZSRR; 6:45 Tow. Stalin gimnastykuje się, a z nim cały ZSRR itd.” – napisał senator Bury na Twitterze i była to jedna z najciekawszych myśli tego polityka w ostatnim czasie.

Donald Tusk jak już pobiegał (a zanim reporterzy i działacze PO) to odciął się od głównego doradcy ekonomicznego PO.   Odpowiadając na pytanie dziennikarzy TVP Info o 500+, obiecał, że on nie będzie niczego zabierał, a prof. Andrzej Rzońca, który jest przeciwnikiem programów społecznych w obecnym kształcie, nie jest jego doradcą. Profesorowi musi być z tego powodu przykro.

Dla niektórych niedziela bez fejka, to niedziela zmarnowana. Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska opublikował fotografię Jarosława Kaczyńskiego z dodanym fałszywym napisem z błędem ortograficznym. „I dlatego oni powinni zniknąć z polityki, jeśli nie mamy stać się narodem kretyno-analfabetów” – napisał Sienkiewicz pod fałszywką. Kto jak kto, ale były minister spraw wewnętrznych to powinien mieć lepsze źródła informacji. Cóż, jak mówią dzieci w przedszkolu: „kto się przezywa, sam się tak nazywa”.

Sławomir Nowak pośredniczył między politykami PO a deweloperami?

„Gazeta Polska” informuje, że śledczy sprawdzają relacje, jakie łączyły Sławomira Nowaka z firmą Dom Development. „Polityk miał organizować...

zobacz więcej

Poniedziałek. Dowody w sprawie Nowaka


Policjanci zatrzymali  Mariusza G., związanego z Platformą Obywatelską urzędnika podejrzanego o wyłudzanie pieniędzy z budżetu dzielnicy warszawskiej Pragi. Urzędnikowi przedstawiono zarzuty przekroczenia uprawnień i dokonania oszustw na kwotę ponad 700 tys. zł, a także podrabiania dokumentów i poświadczania nieprawdy. Czy polityk PO to kolejny „więzień polityczny” jak nazwał Donald Tusk swojego dawnego bliskiego współpracownika Sławomira Nowaka?

Dzisiaj Donald Tusk ostrożniej wyraża swoje opinie w tej kwestii.  „Złoty chłopiec PO” był bohaterem specjalnej konferencji prokuratury, podsumowującej dotychczasowe postępy w śledztwie.

- Sławomir Nowak usłyszał 17 zarzutów m.in. przyjęcia 6,5 mln zł łapówek i żądania kolejnych 4,5 mln zł, prania brudnych pieniędzy oraz kierowania sześcioosobową grupą przestępczą – wyliczał na konferencji prasowej szef Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Śledczy ujawnili też zdjęcia i nagrania z przeszukań, a także informacje o dowodach, takich jak  notatnik z zapisanymi wpływami z nielegalnych źródeł. – Są inne, nieujawnione przez nas materiały operacyjne, w tym treść rozmów z komunikatorów (...). To bardzo ciekawe rozmowy, które w przyszłości ujawnimy. Myślę, że może to być jeszcze ciekawsze niż ta konferencja – mówił w programie „Gość Wiadomości” minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Po konferencji od Sławomira Nowaka odciął się Donald Tusk, który jeszcze niedawno tak bronił swojego młodszego kolegę.

– To jest sprawa między prokuraturą, sądem i Sławomirem Nowakiem – tak Donald Tusk skomentował dzisiejszą konferencję prasową prokuratury. Koledzy Tuska powinni zapamiętać, że na lojalność obecnego lidera PO nie powinni specjalnie liczyć.

Nitras o słowach Tuska nt. 500 Plus: Nie wiem, o czym pan mówi

Donald Tusk stwierdził, że rząd Ewy Kopacz miał wprowadzić program taki, jak 500 Plus, ale nie zdążył. – Nie wiem, o czym pan mówi – odpowiedział...

zobacz więcej

P.o. przewodniczącego był w poniedziałek w Szczecinie, gdzie podczas jego spotkania doszło do rękoczynów. Zaatakowano 69-letnią kobietę, która przypomniała, że „jak ten pan wyjechał z Polski, to dopiero Polska zaczęła się rozwijać”. Uderzona w twarz kobieta zapowiada kroki prawne i dodaje, że nigdy w życiu nie została tak upokorzona. Następną ofiarą krewkiego fana byłego premiera padł reporter Radia Szczecin. Inna zwolenniczka Tuska stwierdziła, że  „jest za” oddaniem Szczecina Berlinowi. Wszystko to działo się bez sprzeciwu ze strony zwolenników PO i polityków tej partii, którym najwyraźniej eskalacja przemocy bardzo się podoba.

Wtorek. Autostrady Tuska, 500 plus Kopacz


Taka postawa nie jest na szczęście powszechna wśród polityków opozycji. - Ja tęsknię za sprawnym państwem, a nie takim, które toczy święte wojny, bo mnie dżihady w polityce nie za bardzo kręcą (…) Jak robimy metafizykę z polityki, to partie zamieniają się w kościoły, liderzy w mesjaszy, a życie ludzi często zmienia się w piekło – krytykował Tuska Szymon Hołownia w Polsat News.      

W mocnym tonie o powrocie Tuska mówiła też poseł Joanna Mucha z Polski 2050 w TVN. - W pewien sposób zakleszcza ten istniejący od wielu lat spór między Platformą Obywatelską i PiS-em (…) – Spór, który jest po prostu niszczący dla Polski i część ludzi ma już dość wciąż wirującej sytuacji dwóch partii, które wzajemnie na siebie szczują i wzajemnie na siebie nie mogą patrzeć – mówiła była minister sportu. Później jednak sama przestraszyła się swoich słów i zaczęła przepraszać za nie PO…       

Najwięcej emocji swoimi wypowiedziami wzbudził jednak sam Donald Tusk, który zasugerował, że w zasadzie jego partia sama wymyśliła program 500 plus, a jego następczyni na stanowisku szefa rządu Ewa Kopacz prawie ten program wprowadziła. 

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Adamczyk: w tym roku chcemy oddać do użytkowania ok. 400 km dróg szybkiego ruchu

Na drogach krajowych realizowanych jest ponad 110 inwestycji i w tym roku mamy nadzieję oddać do użytkowania ok. 400 km dróg szybkiego ruchu –...

zobacz więcej

Tymczasem Ewa Kopacz jako premier publicznie zarzekała się, że na program 500 plus nie ma pieniędzy w budżecie. Jak dotąd opinia praktycznie wszystkich kluczowych polityków PO na temat programów społecznych była jednoznacznie negatywna i nie sposób doszukać się jakichkolwiek śladów ich własnych, zbliżonych pomysłów.  Może to miało być 500 plus tylko dla działaczy PO, żeby ich rodzinom lepiej się żyło?     

  W istnienie takiego projektu Polacy akurat mogą uwierzyć… A w niewidzialne autostrady? Donald Tusk powiedział również, że w czasie rządów PO „wybudowaliśmy najgęstszą – po niemieckiej i angielskiej – w Europie sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce”.

Zdumiewające, o ile się było w Niemczech lub Wielkiej Brytanii albo chociaż oglądało mapę drogową tych państw. Minister Andrzej Adamczyk przekazał, że na drogach krajowych realizowanych jest ponad 110 inwestycji, a w tym roku powinno zostać oddanych ok. 400 km dróg szybkiego ruchu.    

  – My zwiększyliśmy w pięć lat ilość kilometrów dróg szybkiego ruchu o 40 proc. To nas plasuje bardzo wysoko w UE, ale nie wyprzedziliśmy jeszcze Niemców, długa droga przed nami – dementował minister Andrzej Adamczyk. Moż e Donald Tusk dodał sobie te drogi, które Sławomir Nowak miał zbudować na Ukrainie?      

Tusk wściekł się na dziennikarza, zaczął uciekać od odpowiedzi i go obrażać. Jakie było pytanie?

Dziennikarz TVP Info kilkukrotnie próbował uzyskać od Donalda Tuska odpowiedź na pytania o aferę jego byłego ministra Sławomira Nowaka. P.o. szefa...

zobacz więcej

Chwalić się to jedno, odpowiadać na pytanie to drugie. Polityk nie potrafi rozmawiać z dziennikarzami TVP, którzy zadają mu trudne pytania. Złości się i obraża reporterów, jeśli poruszą temat afery Amber Gold albo Sławomira Nowaka.     

  – Jeśli ktoś chce nazywać się dziennikarzem, to wie, że trudne pytania należy zadawać władzy, nie opozycji – stwierdził podczas konferencji prasowej Donald Tusk, kierując w ten sposób instrukcję do swoich zaprzyjaźnionych mediów,  żeby nawet nie próbowały go stawiać w kłopotliwej sytuacji.       

W sieci zostało udostępnione  wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w związku z konferencją na temat przyszłości Unii Europejskiej.      

– Tutaj nie należy używać określenia federalizacja. Tu, w gruncie rzeczy, chodzi o centralizm, o konstrukcję już nie tylko związku państw europejskich, ale także społeczeństw europejskich, która będzie prowadziła do, po pierwsze, pełnej degradacji roli państw, a przynajmniej państw mniejszych i słabszych. Po drugie, będzie podważała całą europejską tradycję. Po trzecie, będzie likwidowała to, co jest ogromnym bogactwem Europy,  czyli jej różnorodność, odmienność różnych kultur, różnych obyczajów, także różnych typów kultury politycznej, różnic ustrojowych – mówił wicepremier Jarosław Kaczyński.

Karnkowski: trzy powroty. Co je łączy?

Wrócił Donald Tusk, wrócił Arkadiusz Czartoryski, wraca też Rzecznik Praw Obywatelskich. Co łączy te wszystkie wydarzenia i co mówią nam one o...

zobacz więcej

Środa. Powrót Czartoryskiego


„Gazeta Polska” opublikowała wywiad z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, w którym ocenia on skutki powrotu do polskiej polityki byłego przewodniczącego RE. - Prawdopodobnie powrót Donalda Tuska rzeczywiście ożywi jakąś mniejszościową część elektoratu Platformy Obywatelskiej – stwierdził lider Zjednoczonej Prawicy.

Ale Donald Tusk mobilizuje także polityków prawicy. Tego samego dnia na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński ogłosił odzyskanie większości w Sejmie. – Poseł Arkadiusz Czartoryski wraca do Klubu Parlamentarnego PiS – poinformował lider Zjednoczonej Prawicy. Arkadiusz Czartoryski został członkiem Partii Republikańskiej, która ma już sześciu posłów i jednego europosła, a cały Klub Parlamentarny PiS liczy obecnie 231 posłów.

   Ktoś przychodzi, ktoś odchodzi?  – Nie opuszczam Platformy Obywatelskiej, nigdzie się nie wybieram – zadeklarował prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski. Sławomir Nitras ujawnił, że Trzaskowski chciał, by zmiana na stanowisku szefa PO nastąpiła w wyniku wyborów, w których sam chciał kandydować, ale zostało to zablokowane. Informator „Wprost” twierdzi, że „Donald pozamiatał Rafała.  

     Zadzwonił do Aleksandry Dulkiewicz, a ona zapewniła go, że prezydenci miast nie będą angażować się w ruch samorządowy, który na jesieni miał powstać pod patronatem Trzaskowskiego (…) Tusk chce, żeby samorządowcy silniej zaangażowali się w Platformę, zamiast budować coś na jej obrzeżach”. Czy to koniec spektakularnej kariery Rafała Trzaskowskiego? Może polityk wreszcie skupi się na sprawach Warszawy, która właśnie ma kolejne kłopoty z nowymi zamówionymi tramwajami i wagonami metra?      

A jak wpłynie Donald Tusk na marszałka Tomasza Grodzkiego, który pod słabymi rządami Borysa Budki czuł się już niemal liderem opozycji i szefem alternatywnego państwa polskiego?

Odbudowa Pałacu Saskiego. Jutro prezydent skieruje do Sejmu projekt ustawy

Prezydent Andrzej Duda 7 lipca o godz. 12.30 przekaże na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy dot. odbudowy m.in. Pałacu Saskiego –...

zobacz więcej

To ostatnie poczucie marszałka nie opuszcza, tym razem w trakcie sporu między Polską a Izraelem o nowelizację ustawy mającej zakończyć dziką reprywatyzację marszałek Senatu przyjął charge d'affaires ambasady Izraela  (Izrael od kilku miesięcy nie mianował ambasadorów w kilkunastu krajach, także w Polsce).

W rozmowie z portalem tvp.info wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński stwierdził, że tego typu działanie budzi „co najmniej niezrozumienie oraz sprzeciw”  MSZ. Grodzki po raz kolejny nie tylko zignorował sugestie i prośbę resortu, ale też przekroczył konstytucyjne kompetencje, które nie przewidują dla Senatu zadań związanych z polityką zagraniczną.

– Jak patrzę na Senat, to jeszcze bardziej mobilizuję się do pracy i do tego, żeby wygrać następne wybory, bo nie wyobrażam sobie,  żeby Platforma Obywatelska przejęła władzę, to oznaczałoby wielkie zło dla Polski– powiedział senator Stanisław Karczewski (PiS).

W Warszawie odbyła się uroczystość przekazania przez prezydenta Andrzeja Dudę marszałek Sejmu Elżbiety Witek projektu ustawy ws. odbudowy pałacu.  

     – Odbudowa Pałacu Saskiego to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, które ma zwieńczyć proces odbudowywania stolicy; rozpoczynamy inwestycję ponad wszelkimi podziałami, dzięki której Warszawa odzyska swój dawny, a jednocześnie nowy blask – powiedział    prezydent Andrzej Duda.

Reparacje od Niemców. Zwolennicy KO są przeciw

Zdecydowana większość badanych uważa, że Niemcy powinny wypłacić Polsce reparacje wojenne – wynika z sondażu pracowni Social Changes na zlecenie...

zobacz więcej

– Ostatnim aktem zemsty Niemców na Warszawie było zniszczenie stolicy od strony materialnej; niech odbudowa Pałacu Saskiego będzie dziełem ponadpartyjnym, dziełem, które wszystkich Polaków połączy – mówił w środę  premier Mateusz Morawiecki. 

     Po uroczystością prezydent Duda i premier Morawiecki wybrali się na spacer po Warszawie, czym zaskoczyli mieszkańców i turystów. Przywódcy zaczepiani przez ludzi, zamieniali po kilka słów i pozowali do zdjęć. Wspólny spacer prezydent i premier zakończyli przy wspólnej kawie.

Czwartek. Milion Nowaka, koncesja dla TVN


Prokurator odmówił przyjęcia poręczenia majątkowego w kwocie 1 mln zł za Sławomira Nowaka. Prokuratura Okręgowa w Warszawie już wcześniej zwracała uwagę, że istotą środka zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego jest „indywidualna finansowa odpowiedzialność podejrzanego bądź poręczyciela”, który np. w przypadku utrudniania śledztwa traci wpłacone środki.      

– Wpłacenie poręczenia majątkowego pochodzącego np. ze zbiórek osób zasadę tę przełamuje. Prowadzi do sytuacji, że ani oskarżony, ani osoba składająca poręczenie nie ryzykuje utraty własnych środków, lecz środków, które uzyskała na ten cel od osób trzecich – podkreśla oskarżyciel publiczny.      

Portal wpolityce.pl ujawnił, że na kwotę okrągłego miliona złotych poręczenia złożyli się politycy Platformy Obywatelskiej. Największą kwotę przekazała była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która miała dać 100 tys. zł. Nieco mniej, bo 60 tys. złotych miał przekazać jako pożyczkę były doradca Platformy Obywatelskiej prof. Andrzej Rzońca. Dzień wcześniej funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejną osobę w śledztwie, w którym głównym podejrzanym jest były minister transportu.

Sejm wybrał Rzecznika Praw Obywatelskich

Jego wybór musi jeszcze zaakceptować senat.

zobacz więcej

Trwa szóste podejście do wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejm powołał na stanowisko prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego kandydaturą opowiedziało się 380 posłów, przeciw było 3, a 43 wstrzymało się od głosu. Czy ponadpartyjna zgoda w sprawie prof. Wiącka przetrwa także próbę Senatu? Tam większość ma opozycja, a marszałek Grodzki zapewne zapyta teraz Donalda Tuska, co robić.

A działania byłego premiera bardzo ostro skomentował przewodniczący NSZZ „Solidarność”   Piotr Duda:       

– To, co robił Donald Tusk z rządem przez osiem lat, było zbrodnią. Niszczono rynek pracy, całe pokolenie młodych pracowników zostało pozbawionych składek emerytalnych; prace na umowy śmieciowe, umowy zlecenia, fałszywe samozatrudnienie, zniszczenie dialogu, czyli komisji trójstronnej – to działo się przez lata za rządów Tuska. I co, on myśli, że tego nie pamiętamy? – mówił Piotr Duda w Polskim Radiu.       

Grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. – Projekt zmian ustawy o radiofonii i telewizji jest doprecyzowaniem istniejących przepisów; obecnie polskie spółki medialne nie mogą mieć kapitału spoza UE więcej niż 50 proc.; chodzi o to, by analogiczne przepisy dotyczyły też spółek zarejestrowanych w innych krajach Unii – mówił rzecznik rządu Piotr Müller,  podkreślając, że podobne rozwiązania prawne mają m.in. Austria, Niemcy i Francja.

Opozycja tymczasem grzmi, że to zamach na wolne media, ponieważ w tle jest kwestia koncesji dla stacji TVN, która ma przejść niebawem w kolejne ręce.

– Te przepisy mają zapobiec przejmowaniu podmiotów w Polsce i wpływaniu na opinię publiczną przez zewnętrzne podmioty, zwłaszcza spoza UE (…)  Wyobraźmy sobie, że jakieś medium w Polsce – bardzo duży portal czy telewizja, radio lub gazeta – miałoby zostać kupione przez podmiot rosyjski, chiński albo z krajów arabskich. Czy chcielibyśmy wtedy jako obywatele mieć prawo powiedzieć „nie”? – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Andrzej Duda na szczycie Trójmorza w Bułgarii: Dziś jesteśmy w awangardzie

Widzę optymizm i wolę działania w ramach wspólnego rozwoju. Kiedy mówimy, że współpraca między państwami powinna być zacieśniana, łańcuchy...

zobacz więcej

Piątek. Szczyt Trójmorza


Prezydent Andrzej Duda wziął udział w szczycie inicjatywy Trójmorza w stolicy Bułgarii. – Widzę optymizm i wolę działania w ramach wspólnego rozwoju. Kiedy mówimy, że współpraca między państwami powinna być zacieśniana, łańcuchy produkcyjne skracane, by Europa stała się ponownie wielką fabryką i była samowystarczalna – można powiedzieć, że Trójmorze jest dzisiaj taką awangardą –    mówił w Sofii prezydent Andrzej Duda.       

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył   w Lublanie w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i obejmującej przewodnictwo w UE Słowenii.      

– Dziś koncentrujemy się na odbudowie gospodarki, a punkt ciężkości w dużym stopniu przesuwa się do Europy Środkowej. Jeśli weźmiemy pięć naszych krajów razem i np. nasz handel z Niemcami, to blisko 300 mld euro – daleko więcej niż Chiny czy Stany Zjednoczone, Holandia albo Francja. Nasz eksport przez ostatnie 25 lat wzrósł kilkanaście razy (…)   Niestety też często słyszymy takie głosy, które powodują, że zastanawiamy się, czy jesteśmy tylko pionkami na jakiejś szachownicy europejskiej. Dlatego ten nasz głos podczas dyskusji o przyszłości Europy, tej dyskusji, która jest zainicjowana, musi wybrzmieć bardzo głośno  – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Premier napisał też na Facebooku, że  Polski Ład oznacza szybszy wzrost PKB, a agencja ratingowa Standard&Poor's podniosła nam prognozę jego wzrostu dla Polski „na ponad 4 proc., a na przyszły rok do 5,4 proc.”. To kolejna bardzo pozytywna prognoza dla naszego kraju zewnętrznych podmiotów.

   A jak sytuację oceniają sami Polacy?  Według sondażu dla „Super Expressu” niemal połowa Polaków uważa, że powrót Donalda Tuska jest decyzją złą. Według sondażu dla “WP” 35,2 proc. badanych zadeklarowało głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość, na KO chce głosować 21,3 proc., na Polskę 2050 – 16,5 proc. .

Premier: Polski Ład to bilet do życia na poziomie Zachodu, ale według polskich zasad

Polski Ład to bilet do życia na poziomie Zachodu, ale według polskich zasad – podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z...

zobacz więcej

Sobota. Prowokacja i agresja


Premier Mateusz Morawiecki w sobotę spotkał się z mieszkańcami Łowicza. – W ostatnich dwóch latach dużo więcej do Polski ludzi wróciło z Wielkiej Brytanii, z Irlandii, z Niemiec, z Francji niż wyjechało z Polski. To pierwszy taki okres od chyba '56 roku. Mamy netto przypływ ludzi tutaj do Polski, naszych rodaków. To jest Polski Ład w praktyce (…) Polski Ład to nie tylko dekada rozwoju (...),    to jest nasz bilet do życia na poziomie Zachodu, ale według polskich zasad – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Do polskich zasad z pewnością należy szanowanie pamięci o zmarłych i bohaterach. Politycy PiS, w tym prezes ugrupowania, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej.       

  W warszawskim kościele seminaryjnym w sobotę rano odprawiona została msza św. w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.  Po mszy przedstawiciele rządu i politycy przeszli na pl. Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.

Tam doszło do haniebnej prowokacji ze strony Obywateli RP. Policjanci użyli siły wobec dwóch osób znajdujących się na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Pierwsza z nich znieważyła żołnierza, a druga posiadała niebezpieczne narzędzie, poinformowała Komenda Stołeczna Policji. Są to  „zawodowi protestujący”, którzy od wielu lat aktywnie zakłócają różnego rodzaju uroczystości państwowe i polityczne, które najwyraźniej uaktywniły się wraz z powrotem Donalda Tuska do polityki. Polityki „miłości” oczywiście.

Sprawdź też: Pierwszy raz możemy mieć poziom życia jak na Zachodzie. Kto w tym może przeszkodzić? [WIDEO]

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

źródło:
Zobacz więcej