RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Więcej zakażeń przez Euro 2020? Londyn i UEFA w ogniu krytyki

W Londynie zgromadziły się tłumy kibiców (fot. Carl Recine - Pool/Getty Images)
W Londynie zgromadziły się tłumy kibiców (fot. Carl Recine - Pool/Getty Images)

Po publikacji zdjęć kibiców bawiących się tłumnie w Londynie w oczekiwaniu na finałowy mecz Euro 2020, głos zabrali unijni eksperci. Ich zdaniem jest związek pomiędzy wzrostem zachorowań na COVID-19 a piłkarskimi mistrzostwami – informuje portal dw.com.

Finał Euro 2020: angielscy chuligani szturmowali bramy Wembley [WIDEO]

Angielscy fani piłki nożnej nie uchodzą za grzecznych i po Euro 2020 opinia o nich się nie zmieni. Przed finałem Euro 2020 na Wembley miejscowi...

zobacz więcej

W finale mistrzostw Europy podopieczni Garetha Southgate'a rywalizują na Wembley w Londynie z reprezentacją Włoch.

Brytyjski rząd niedawno ogłosił, że do 19 lipca zamierza odwołać wszystkie obostrzenia związane z pandemią. Już w weekend do centrum Londynu przybyły tłumy ludzi.

Zdjęcia ukazujące kibiców bez maseczek w ścisku zostały przyjęte z niepokojem m.in. w Niemczech, gdzie ostatnio stwierdzono wzrost przypadków koronawirusa.

Unijna agencja kontroli chorób ECDC twierdzi, że w krajach, gdzie odbyły się masowe zgromadzenia, jak mecze Euro, przy braku zachowania odpowiednich środków ostrożności, ryzyko przeniesienia się wirusa COVID-19 i jego mutacji w inne części Europy jest wyższe – podaje portal dw.com, powołując się na ekspertów agencji.

Pomimo rozprzestrzeniania się bardziej zaraźliwego wariantu Delta, na stadionie Wembley spodziewanych jest w niedzielę ponad 60 tysięcy osób. – Moim zdaniem UEFA zawiodła – powiedział w niedzielę dla magazynu „11Freunde” ekspert SPD ds. zdrowia Karl Lauterbach.

Prezydent UEFA Aleksander Ceferin odpierał niedawno krytykę o spowodowanie wzrostu zagrożenia epidemicznego, zapewniając, że „na stadionach jesteśmy bardzo restrykcyjni”. – Gdy słyszę polityków mówiących, bez przedstawienia dowodów, o osobach, które zaraziły się podczas meczów, jestem lekko rozczarowany – powiedział.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej