RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Musimy okazać szacunek”. Ważny apel do kibiców na Wembley

Fani reprezentacji Anglii (fot. Getty)
Fani reprezentacji Anglii (fot. Getty)

Gareth Southgate zaapelował do kibiców reprezentacji Anglii o okazanie szacunku finałowym rywalom i brak gwizdów podczas hymnu. W decydującym meczu Euro 2020 na Wembley gospodarze zmierzą się z Włochami. W półfinale rozgrywanym na tym samym obiekcie niesmak wzbudziło wygwizdanie hymnu reprezentacji Danii.

Euro 2020: Przeklęte finały Włochów. Do trzech razy sztuka?

W niedzielę wieczorem w finale Euro 2020 reprezentacja Włoch zmierzy się z Anglią. Dla obu zespołów spotkanie rozgrywane na Wembley będzie miało...

zobacz więcej

Zachowanie angielskich kibiców było szeroko komentowane. Początek spotkania nie był jedynym fatalnym momentem w ich wykonaniu. W dogrywce Kasper Schmeichel – bramkarz Duńczyków – był oślepiany laserem tuż przed rzutem karnym wykonywanym przez Harry'ego Kane'a. Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) wszystkie przewinienia angielskich fanów wyceniła na 30 tysięcy euro grzywny.

– Nasi kibice muszą pamiętać o tym, by okazać rywalom szacunek. Gdy gwiżdżą podczas wykonywania hymnu, to taki zespół dostaje tylko dodatkową motywację. Nam to w żaden sposób nie pomoże. Buczenie w trakcie meczu może zawstydzić pojedynczych piłkarzy i bywa skuteczne, ale tu mówimy o innej sytuacji. Pamiętajmy o szacunku – stwierdził Gareth Southgate.

Apel selekcjonera poparł między innymi Gary Lineker – kiedyś wybitny napastnik, a obecnie telewizyjny ekspert znany z kontrowersyjnych poglądów na niektóre boiskowe sytuacje. „Gwizdanie podczas hymnu jest cholernie niegrzeczne, a do tego pozbawione szacunku i jakiejkolwiek klasy” – ocenił w mediach społecznościowych Lineker.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej