RAPORT

Tusk kontra Tusk

Były prezes niemieckiego TK stawia mocne zarzuty UE. A Merkel zaprasza sędziów na obiad

Od lewej: Andreas Vosskuhle i Angela Merkel (fot. PAP/EPA/BERND VON JUTRCZENKA / POOL; Ute Grabowsky/Photothek via Getty Images)
Od lewej: Andreas Vosskuhle i Angela Merkel (fot. PAP/EPA/BERND VON JUTRCZENKA / POOL; Ute Grabowsky/Photothek via Getty Images)

Za dążenie do utworzenia państwa federacyjnego krytykuje unijne instytucje były prezes niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Jednak nie tylko o centralizację UE chodzi. Andreas Vosskuhle przestrzega Komisję Europejską i TSUE przed działaniem w zmowie na niekorzyść podmiotów trzecich – podaje w niedzielę dziennik „FAS”. Kolejne kontrowersje dotyczą spotkania przy obiedzie kanclerz Angeli Merkel z sędziami niemieckiego TK, z których część ma wkrótce przesłuchiwać szefową niemieckiego rządu.

Komisja Europejska bierze się za Niemcy. Chodzi o wyrok TSUE

Komisja Europejska przygotowuje przeciwko Niemcom postępowanie w sprawie „uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego” – podaje agencja dpa....

zobacz więcej

Napięcie między instytucjami Unii Europejskiej a niemieckimi konstytucjonalistami nasiliło się na początku czerwca, gdy Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa UE wobec Niemiec za podważanie prymatu prawa unijnego nad prawem krajowym. Jak opisywaliśmy, pojawiły się głosy, że dyscyplinowanie Niemiec przez Brukselę ma na celu pokazanie innym krajom – także Polsce – że nie należy podważać rozstrzygnięć TSUE.

Niemcy: rośnie grono krytyków poczynań UE


Tę decyzję KE ostro skrytykowali w mijającym tygodniu czołowi niemieccy konstytucjonaliści na łamach dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Wskazywali przy tym na „polski argument”.

Teraz do tego grona dołącza były szef niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego (kierował instytucją Bundesverfassungsgericht w latach 2010-2020) Andreas Vosskuhle. Prawnik na łamach „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” („FAS”) zarzucił Komisji Europejskiej, że zamierza scentralizować Wspólnotę i doprowadzić do powstania w Europie „państwa federacyjnego”. Zresztą to właśnie TK pod przewodnictwem Vosskuhle odrzucił orzeczenie TSUE w sprawie kredytów EBC, co było powodem wspomnianego konfliktu UE-Niemcy.

Czytaj więcej: Przełomowy wyrok w Niemczech. Wytykają TSUE przekroczenie kompetencji

Były szef TK ostrzega przed koluzją KE i TSUE


Jak podaje „FAS”, w swoim wystąpieniu Vosskuhle ostrzegł przed „koluzją” pomiędzy instytucjami unijnymi a TSUE. Redakcja wyjaśnia, że w prawniczym języku koluzja to „zakazana współpraca na niekorzyść podmiotów trzecich”.

Szokujący wyrok TSUE ws. kłamstwa o „polskich obozach”

Unijny Trybunał uznał, że były więzień Auschwitz Stanisław Zalewski nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot „polskie obozy”...

zobacz więcej

O słowach byłego szefa niemieckiego TK zrobiło się głośno teraz, choć padły w czasie dyskusji w ostatnich dniach czerwca. Zdążyła się już jednak wylać fala krytyki ze strony polityków Zielonych, ale także CDU.

Obiad na koszt Merkel. Wkrótce ma się odbyć wysłuchanie


Tymczasem to niejedyne kontrowersje związane z niemieckim Trybunałem Konstytucyjnym. Jak opisuje portal wPolityce.pl, powołując się na komunikat władz federanych AfD, 30 czerwca kanclerz Angela Merkel przyjęła sędziów I i II Senatu Trybunału w Karlsruhe na dorocznym obiedzie. Wśród nich byli sędziowie, którzy będą orzekać w jej sprawie 21 lipca. Mają też przesłuchać niemiecką kanclerz ws. wyborów szefa rządu w Turyngii.

Zaproszenie sędziów Trybunału na obiad z szefową rządu jest już co prawda tradycją, jednak zdaniem niektórych prawników nie powinno odbywać się tak blisko terminu wysłuchania Merkel. W związku z tym AfD zaskarżyła tę sytuację, wskazując na możlwią stronniczość sędziów, posilających się niedawno na koszt i zaproszenie Angeli Merkel.

Zobacz także: „Praworządność” wg UE. Hiszpański ekspert: To powinno niepokoić nie tylko Węgry i Polskę

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej