RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Leki na nadciśnienie obniżają śmiertelność na COVID-19

Wysoką skuteczność zaobserwowano przy użyciu inhibitorów konwertazy angiotensyny(fot. Shutterstock)
Wysoką skuteczność zaobserwowano przy użyciu inhibitorów konwertazy angiotensyny(fot. Shutterstock)

Substancje stosowane przeciwko nadciśnieniu tętniczemu obniżają śmiertelność wśród osób, które zostały zainfekowane koronawirusem. Spada ona wraz z ich stosowaniem o 32 proc. – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Internistycznej (SEMI).

Trzy mechanizmy różnicują ludzi w odpowiedzi na chorobę COVID-19

Występują trzy mechanizmy różnicujące ludzi w odpowiedzi na COVID-19 – powiedziała dr Karolina Chwiałkowska z UM w Białymstoku. Specjalistka...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W komunikacie autorzy studium wyjaśnili, że liczba zgonów jest niższa w przypadku używania dwóch grup substancji stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Według naukowców SEMI, którzy swoje studium opublikowali w naukowym piśmie „Journal of Clinical Medicine", wysoką skuteczność w hamowaniu śmiertelności chorych na COVID–19 zaobserwowano przy użyciu inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI), czyli grupy leków stosowanych głównie w terapii nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca.

Drugą skuteczną w obniżaniu śmiertelności zakażonych koronawirusem okazały się w badaniu hiszpańskich naukowców antagonisty receptora angiotensyny II (ARB). Także ta grupa leków powszechnie stosowana jest do leczenia nadciśnienia tętniczego. A mechanizm ich działania polega na blokowaniu receptora angiotensynowego typu 1.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Podawana do nosa szczepionka przeciw COVID-19 skuteczna? Najnowsze wyniki badań

Jedna dawka szczepionki podawanej w formie spreju do nosa skutecznie chroniła laboratoryjne myszy i fretki przed chorobą oraz przed zakażeniami. Do...

zobacz więcej

Hiszpańscy naukowcy wyjaśnili, że w trakcie badania uwzględnili szczególnie starszą grupę wiekową pacjentów, gdyż, jak wskazali, to właśnie oni są najbardziej narażeni na zgon wskutek zakażenia koronawirusem. Ich średnia wieku wyniosła 67 lat.

Łącznie w badaniu sprawdzono oddziaływanie leków na nadciśnienie u blisko 3 tys. pacjentów z nadciśnieniem. Dla porównania wskaźnika śmiertelności użyto grupy zakażonych koronawirusem liczącej ponad 7 tys. osób bez problemów z nadciśnieniem tętniczym.

Naukowcy wskazali, że wydzielona podczas studium grupa pacjentów cierpiała równocześnie na COVID–19 oraz na nadciśnienie tętnicze, stąd przyjmowała leki z grupy ACEI oraz ARB. Podkreślili, że terapia tymi środkami nie została na nich wymuszona.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej