RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego od 12 lipca

Eliminacje do konkursu odbywać się będą w Filharmonii Narodowej w Warszawie (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Eliminacje do konkursu odbywać się będą w Filharmonii Narodowej w Warszawie (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Blisko 160 pianistów zakwalifikowanych do Konkursu Chopinowskiego wystąpi w dniach 12–23 lipca 2021 roku w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

„Pamiątki” po legendarnym bardzie. Przegląd twórczości Przemysława Gintrowskiego

zobacz więcej

„Eliminacje do konkursu były sprawą absolutnie priorytetową" – zaznaczyła Joanna Bokszczanin, kierownik Biura Konkursu Chopinowskiego w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina.

Pianiści czekają od roku


„Na to wydarzenie czekało już od ponad roku 163 pianistów z ponad 30 krajów. Jest to naprawdę duża grupa młodych ludzi i mamy poczucie, że naszym obowiązkiem jest wyłonienie jak najszybciej osiemdziesięciu uczestników konkursu głównego, który – mamy nadzieję – odbędzie się w październiku” – zaznaczyła.

Okazało się, jak mówi Joanna Bokszczanin, że zdecydowana większość pianistów gotowa jest, pomimo rozmaitych restrykcji, przyjechać do Warszawy w lipcu, po to, aby zaprezentować się na żywo przed jurorami i – miejmy nadzieję – również przed publicznością. Z liczby 163 pianistów tylko sześciu odwołało swój udział w eliminacjach.

Wszyscy jurorzy Konkursu Chopinowskiego doskonale znają formułę przesłuchań online. Na takie rozwiązanie, w fazie eliminacyjnej, decyduje się w tym roku wielu organizatorów, takich znaczących wydarzeń, jak Konkurs Królowej Elżbiety w Brukseli, Rubinsteina w Tel Awiwie, czy Konkurs w Leeds.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Odzyskali obraz Picassa skradziony w zuchwałym napadzie na grecką galerię

Złodziejom wystarczyło siedem minut, policja potrzebowała dziewięciu lat. Ostatecznie udało się odzyskać skradziony z ateńskiej galerii w 2012 r....

zobacz więcej

„Większość jurorów Konkursu Chopinowskiego preferuje jednak tradycyjny sposób oceniania, oparty na przesłuchaniach na żywo. Po długich, wielostronnych konsultacjach i analizie sytuacji odrzuciliśmy formułę przesłuchań online” – zaznacza Bokszczanin. „Proszę pamiętać, że fazę opartą na ewaluacji nagrań wideo mamy już za sobą" – dodaje.

Nie jest to jednak doskonała forma prezentacji i jak zdradza Kierownik Biura Konkursu, w przyszłości planuje się odejście od tego rodzaju formy nagrań. „Dzięki kontaktom z uczestnikami wiemy, że większość z nich negatywnie odbiera granie tylko do kamery. To bardzo trudne doświadczenie dla młodych artystów, które nie daje im szansy pełnego zaprezentowania swoich możliwości” – mówi Bokszczanin.

Występy pianistów z udziałem publiczności


Występy pianistów podczas eliminacji – jak zapewniają organizatorzy – mają się odbywać z udziałem publiczności.

Obecność publiczności na Konkursie Chopinowskim jest bardzo istotna – podkreśla Bokszczanin. „To słuchacze w znacznej mierze tworzą atmosferę konkursu, uskrzydlają pianistów, a Warszawę zmieniają na kilka tygodni w światową stolicę muzyki. Na Konkurs Chopinowski, przeżywany w Filharmonii Narodowej, czekają na całym świecie tysiące szczęśliwych posiadaczy biletów. Czekają też miliony miłośników Chopina, którzy zmagania konkursowe śledzić będą za pośrednictwem mediów” – wyjaśnia.

Zagadka „Pewnego razu... w Hollywood” wyjaśniona. Zdradzamy tajemnicę kaskadera

We wtorek 29 czerwca do księgarń w USA trafiła debiutancka powieść Quentina Tarantino, „Once Upon a Time in Hollywood”. Ta książka jest pokaźnym...

zobacz więcej

Organizatorzy eliminacji starają się monitorować wszelkie ograniczenia w podróżowaniu pomiędzy Polską a krajami reprezentowanymi przez uczestników eliminacji. „Pracujemy oczywiście ze świadomością, że to stan na dziś i że wszystko się ciągle zmienia. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja będzie się poprawiać – zauważa Bokszczanin.

I dodaje: „zamierzamy wdrożyć wszelkie możliwe procedury, które powinny zminimalizować ryzyko zakażenia i nad którymi w chwili obecnej pracujemy, zresztą nie tylko z myślą o jurorach, ale również o uczestnikach eliminacji i publiczności”.

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego odbywać się będą od 12 do 23 lipca w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwać będzie od 2 października do 23 października 2021 r.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej