RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Dlaczego na Euro nie odbywa się mecz o brązowy medal?

Piłkarze reprezentacji Danii nie zagrają o brąz Euro (fot. Getty)
Piłkarze reprezentacji Danii nie zagrają o brąz Euro (fot. Getty)

Najnowsze

Popularne

Na dzień przed wielkim finałem piłkarskiego turnieju przypada zwykle spotkanie o 3. miejsce. Tak jest w przypadku mundialu czy Copa America. Na Euro takich meczów nie rozgrywa się jednak od ponad 40 lat.

UEFA ukarała Anglię. Powodem oślepienie bramkarza Danii

Angielska federacja piłkarska będzie musiała zapłacić 30 tysięcy euro kary za zachowanie swoich fanów w trakcie środowego półfinału Euro 2020...

zobacz więcej

Początkowo starcia przegranych półfinalistów były stałym elementem turniejów finałowych mistrzostw Europy. Rozgrywano je nieprzerwanie od 1960 do 1980 roku. W ostatnim takim starciu Czechosłowacja pokonała Włochy po serii rzutów karnych 9:8 – wcześniej był remis 1:1.

Euro z czasem zmieniało swoją formułę. Pierwszych pięć edycji turniejów finałowych liczyło jedynie po cztery spotkania. Mecz o brąz stanowił zatem... 25 procent całych zmagań. Od 1980 roku rywalizacja jest jednak powiększona, zaczyna się w grupach, a UEFA odeszła od organizacji spotkań o trzecie miejsce.

Europejska Unia Piłkarska nie wydała oświadczenia, w którym tłumaczyłaby swoją decyzję. Warto jednak pamiętać, że mecze o brąz budzą kontrowersje w trakcie mistrzostw świata, na których są rozgrywane. Półfinaliści, którzy jeszcze niedawno marzyli o złocie, po porażkach często nie są w stanie wykrzesać w sobie sił na kolejny mecz. Ich rywalizacja nie budzi też często nadzwyczajnych emocji.

Hiszpania i Dania, które przegrały w półfinałach Euro 2020, opuściły turniej nie tylko bez rozegrania meczu o 3. miejsce, ale także bez otrzymania medali. Od kiedy UEFA odeszła od spotkań o brąz, nie wręcza przegranym finalistom brązowych "krążków". Wyjątkiem były jednak turnieje w 2008 i 2012 roku.

Na Euro 2020 zostaje do rozegrania zatem już tylko jeden mecz. W niedzielnym finale na Wembley Włochy zagrają z Anglią.

Finał Euro 2020 (2021) Włochy – Anglia: Kiedy i gdzie się odbędzie?


Kiedy? 11 lipca, godzina 21:00
Gdzie? Stadion Wembley, Londyn
Gdzie transmisja? 18:00 TVP 1, TVP Sport, TVP 4K, TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna, Smart TV
Komentarz: Mateusz Borek, Kazimierz Węgrzyn

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej