
Postępują prace nad projektami ustaw dotyczącymi polityki prorodzinnej w ramach Polskiego Ładu. Jak poinformowała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, w poniedziałek dokumentami zajmie się Zespół do spraw Programowania Prac Rządu. Chodzi między innymi o prowadzony przez ministerstwo rodziny projekt rodzinnego kapitału opiekuńczego. Ten projekt ma ruszyć od początku 2022 r.
– Polski Ład to przede wszystkim plan dogonienia do końca tej dekady przeciętnej europejskiej, jeśli chodzi o dochód na głowę, realny, liczony w...
zobacz więcej
– To świadczenie o charakterze pronatalistycznym, opiekuńczym dla rodziców, którzy mają drugie lub kolejne dziecko. Ci rodzice będą mogli ubiegać się o 12 tysięcy złotych, jeżeli dziecko będzie miało od 12 do 36 miesięcy. Będzie można rozdzielić te pieniądze, albo pobierać 1000 złotych przez rok, albo po 500 złotych przez dwa lata – wyjaśniła minister. Jak dodała, ustawa ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.
Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo
Budżet na realizację tych przepisów w przyszłym roku to około 3,5 miliarda złotych. Minister Maląg dodała, że w projekcie o rodzinnym kapitale opiekuńczym przewidziano też zwiększenie środków na program Maluch Plus (finansowanie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3).
– Do tej pory było to rocznie 450 milionów złotych z pieniędzy krajowych, teraz będzie to łącznie ok. 1,5 miliarda złotych. Budżet krajowy to ponad 450 milionów, do tego środki z Krajowego Planu Odbudowy plus środki europejskie. Będziemy chcieli tutaj zaproponować, aby pieniądze trafiały na tworzenie miejsc dla gmin i był 3-letni okres utrzymania projektu i finansowania przez nas, plus zabezpieczenie dla rodziców jak najniższych kosztów – tłumaczyła minister rodziny i polityki społecznej.