RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier: Polski Ład to bilet do życia na poziomie Zachodu, ale według polskich zasad

Polski Ład to bilet do życia na poziomie Zachodu, ale według polskich zasad – podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Łowicza.

Premier: Polski Ład to szybszy wzrost PKB i nowe miejsca pracy

Polski Ład oznacza szybszy wzrost PKB, nowe miejsca pracy i inwestycje – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę, że po przedstawieniu...

zobacz więcej

Polski Ład to nie tylko dekada rozwoju (...), to jest nasz bilet do życia na poziomie Zachodu, ale według polskich zasad – powiedział premier.

– Nasze myślenie, myślenie Prawa i Sprawiedliwości o Polsce, to myślenie o Polsce, która zmienia się dla dobra wszystkich obywateli. Czasami coś nie wychodzi, czasami coś idzie wolniej, ale jak obiecaliśmy naprawić finanse publiczne, to naprawiliśmy w dużym stopniu. Jak obiecaliśmy 500 plus, wdrożyliśmy 500 plus (...) Jest kilka razy więcej na drogi gminne i samorządowe. Obiecaliśmy trzynaste emerytury, są trzynaste emerytury. Obiecaliśmy obniżkę podatku PIT, jest obniżony podatek PIT – wyliczył premier.

Niższy podatek PIT


Równocześnie przypomniał, że od 1 stycznia 2022 roku będzie głębsza obniżka podatku PIT, „bo kwota wolna od podatku do 30 tys. zł, to jest obniżka podatku PIT”.

Premier odpowiadając na pytania mieszkańców, czy jego pojawienie się w mniejszych miejscowościach Polski oznacza, że zbliżają się wybory, zaznaczył, że rząd o niczym takim nie myśli.

Zobacz też: Premier: Wyrywamy się dziś z zaklętego kręgu niemożności

Morawiecki: Polski Ład wyrasta z ducha autentycznej solidarności

Nowy gospodarczy Polski Ład „wyrasta z ducha autentycznej solidarności” – napisał premier Mateusz Morawiecki w tekście, który ukazał się w...

zobacz więcej

– Chcielibyśmy, jeżeli będziemy mogli rządzić normalnie, by wybory odbyły się w terminie ustawowym, czyli w 2023 roku – powiedział.

Być może takie przekonanie – jak kontynuował – bierze się z tego, że politycy od 20-30 lat w czasie przedwyborczym pojawiają się właśnie na takich spotkaniach i „płacą najtańsza walutą III Rzeczpospolitej”.

A jaka to jest najtańsza waluta III Rzeczpospolitej, ta sprzed 2015 roku? Niedotrzymane obietnice, obiecanki cacanki. Tak było do tamtej pory – powiedział.

Dodał, że tak było przed 2015 rokiem, a teraz mamy do czynienia z realną polityką – poprawą życia gospodarczego, naprawą instytucji publicznych, dotrzymywaniem obietnic.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że celem Polskiego Ładu jest, by „życie w Polsce było na podobnym poziomie w każdym zakątku, żeby młodzi ludzie nie uciekali stąd”, a także powrót imigrantów do kraju, co już ma po części miejsce.

„To plan dogonienia średniej europejskiej”. Jarosław Kaczyński prezentuje „Polski Ład”

– Polski Ład to przede wszystkim plan dogonienia do końca tej dekady przeciętnej europejskiej, jeśli chodzi o dochód na głowę, realny, liczony w...

zobacz więcej

Polacy wracają z emigracji


– W ostatnich dwóch latach dużo więcej do Polski ludzi wróciło z Wielkiej Brytanii, z Irlandii, z Niemiec, z Francji niż wyjechało z Polski. To pierwszy taki okres od chyba '56 roku. Mamy netto przypływ ludzi tutaj do Polski, naszych rodaków. To jest Polski Ład w praktyce – powiedział premier.

Jak dodał, „Polakom nigdy nie brakowało wiary w to, że możemy być realną siłą na arenie dziejów, brakowało nam instrumentów: sprawnych instytucji państwowych i czegoś, co zawsze jest potrzebne, czyli funduszy”.

Szef rządu ocenił, że rząd PiS usprawnił ściągalność podatków i ukrócił przestępstwa vatowskie , czego nie zrobili jego poprzednicy.

– Najpierw trzeba było naprawić finanse publiczne i w ministerstwie finansów poprzez specjalne narzędzia, poprzez ściganie przestępców podatkowych, ale także odpowiednie kontrole, naprawiliśmy finanse publiczne do tego stopnia, że dzisiaj stać nas na kontynuowanie polityki społecznej, a jednocześnie na wielkie inwestycje w ramach Polskiego Ładu – mówił.

Wymienił m.in. budowę i modernizację linii kolejowych, sieci dróg, wodociągów, kanalizacji i gazociągów, przywrócenie połączeń PKS.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej