RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Synoptycy zmieniają prognozy na sierpień. Tego się nie spodziewali

Upały jeszcze większe niż mieliśmy w tym roku – prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na sierpień. Rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski w rozmowie z portalem tvp.info wskazuje, że termometry pokażą nawet 34 stopnie Celsjusza, a temperatury w całym kraju będą powyżej normy. Co to oznacza? Ekspert zwraca też uwagę na coraz cieplejsze wody nie tylko Bałtyku, ale także jezior – w tym również tych głębokich, rynnowych. – Jeśli ktoś wybrał urlop w sierpniu to była to bardzo dobra decyzja – mówi nam synoptyk.

PKN Orlen przyspieszy obsługę na stacjach paliw w wakacje

PKN Orlen wprowadza na swych stacjach paliw rozwiązania przyspieszające obsługę klientów w czasie wakacji. To m.in. mobilni kasjerzy przyjmujący...

zobacz więcej

Synoptycy IMGW przygotowali eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadów na sierpień 2021 roku. Jak czytamy, we wszystkich 16 województwach temperatury będą powyżej normy. Co to oznacza?

Prognoza długoterminowa – sierpień 2021


Z pytaniami zwróciliśmy się do rzecznika Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Grzegorz Walijewski wskazuje, że ciepła aura – z którą mamy do czynienia w ostatnich tygodniach – przedłuży się na sierpień, a upały powyżej 30 stopni będą zaglądały do nas częściej niż prognozowano jeszcze na przełomie czerwca i lipca.

– Wyniki obliczonego modelu wskazują, że wartości na termometrach będą wyższe niż 10 najcieplejszych sierpni z ostatniego 30-lecia – wyjaśnia ekspert. Walijewski zaznacza, że kolejna fala gorąca nadejdzie już po weekendzie i potrwa do środy, a po tym będzie systematycznie nawracać.

Potężne upały na wakacje w Polsce


W sierpniu należy spodziewać się więc temperatur sięgających 33, nawet 34 stopni Celsjusza. Inna kwestia to noce, które zapewne będą też cieplejsze. – Podczas napływów ciepła nocne temperatury nie będą spadać poniżej 18 stopni w całym kraju – mówi nasz rozmówca. W tabeli zaprezentowano średnie prognozowane temperatury dla największych ośrodków w Polsce. Jak zauważa Walijewski, mieszczą się one między 17 a 20 stopni – co oznacza, że w ciągu dnia będzie naprawdę gorąco.

Źródło: IMGW-PIB

– Dobrze widać w tym zestawieniu, że wakacje nad morzem – gdzie zazwyczaj mamy odrobinę niższe temperatury – będą w sierpniu naprawdę przyjemne. Myślę, że to optymistyczna prognoza dla tych, którzy zdecydowali się na urlop w sierpniu – ocenia synoptyk.

Opady deszczu? Najmniejsze na Mazurach


Zauważa przy tym, że na większości obszaru Polski także opady będą mieściły się w normie wieloletniej, a nieco mniej deszczu spadnie w pasie od Pomorza, przez Warmię i Mazury po Podlasie. – Co dla osób wypoczywających nad Mazurami może być również dobrą wiadomością – wskazuje.

Źródło: IMGW-PIB

Burze i sinice – Ekspert IMGW o pogodowych bolączkach

W pogodzie dopiero się zacznie. Superkomórki burzowe nad Polską [PROGNOZA]

Najbliższe dni upłynął nie tylko pod znakiem upałów. Czeka nas dynamiczna pogoda: wysokie temperatury i ulewne opady deszczu, a do tego dojdą...

zobacz więcej

Jest jednak i łyżka dziegciu i należy liczyć się z tym, że także w sierpniu będziemy mieć kontynuacje pogodowego rollercoastera: okresów upalnych, przejściowych i gwałtownych burze, po nich chwilę odpoczynku i stagnacji temperatury letniej i rozpoczęcia cyklu od nowa wraz z napływem kolejnej fali gorąca.

– Punktowe ulewy, zalania w wyniku intensywnych opadów deszczu, kilkucentymetrowe gradziny – to już staje się normą. Z jednej strony wakacyjna, fajna pogoda, z drugiej strony ta wysoka temperatura przysparza też problemów, jak choćby sinice – dodaje rzecznik IMGW.

Temperatura wody w Polsce


Ekspert mówi nam, że sinice „mają się dobrze” i systematycznie „zakwitają”. To m.in. skutek wysokiej temperatury wody.

Obrazy z przelotu Sentinel-3 – z nałożoną kompozycją barwną RGB True Colors. Opracowane przez ZTS IMGW-PIB

– W czasie takiej pogody woda szybko się nagrzewa. Temperatura Bałtyku i jezior jest już dość wysoka, wszędzie powyżej 20 stopni. A w niektórych jeziorach, także tych głębokich, rynnowych, odnotowaliśmy temperaturę nawet 26 stopni Celsjusza – dodaje Grzegorz Walijewski.

Zobacz także: Wakacje nad wodą? Możesz online sprawdzić czystość kąpieliska

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej