RAPORT:

#FabrykahejtuPO

„Pamiątki” po legendarnym bardzie. Przegląd twórczości Przemysława Gintrowskiego

Do niedzieli potrwa III Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki”. Pierwszego dnia odbył się konkurs na interpretację piosenek z dorobku legendarnego barda – to jednak nie koniec atrakcji. W programie jeszcze m.in. koncert z piosenkami Gintrowskiego do słów poety Tadeusza Nowaka czy interaktywna zabawa z udziałem widzów „przy śpiewającym fortepianie”. Telewizja Polska jest głównym patronem medialnym wydarzenia.

Muniek Staszczyk z nagrodą im. Gintrowskiego

Lider i wokalista zespołu T.Love Muniek Staszczyk został tegorocznym laureatem Nagrody za Wolność w Kulturze imienia Przemysława Gintrowskiego....

zobacz więcej

Organizatorami przeglądu twórczości Przemysława Gintrowskiego są stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu oraz Narodowe Centrum Kultury.

Zaplanowane na trzy dni wydarzenie kulturalne rozpoczęły się w piątek o godz. 17 w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu przesłuchaniami konkursowymi.

Nagrody ufundowała m.in. Telewizja Polska


Swoje interpretacje piosenek legendarnego barda zaprezentowało 25 wykonawców zakwalifikowanych do konkursu głównego, m.in. z Warszawy, Torunia, Katowic, Kołobrzegu, Poznania i Koszalina. Oceniać je będzie jury pod przewodnictwem Beaty Molak-Bychawskiej ze Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP).

Laureaci i wyróżnieni otrzymają nagrody pieniężne przyznane przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego oraz prezesa zarządu TVP Jacka Kurskiego oraz rzeczowe od partnerów przeglądu. Specjalną nagrodę pieniężną ufundowało również SAWP. Nagrodę przyzna także prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska. Premierę w piątek miał także spektakl muzyczny „Raport z oblężonego miasta 2021”, który nawiązuje do albumu Gintrowskiego nagranego w 1986 roku. Premiera spektaklu wpisuje się w 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Na nowo opowiedzieć historię wielkiego Polaka. TVP wspiera Rok Mikołaja Kopernika

Koncerty, widowiska, filmy dokumentalne i zupełnie nowe formaty, które przybliżą postać Mikołaja Kopernika, zapowiedziano w środę we Fromborku. To...

zobacz więcej

„»Raport z oblężonego miasta 2021« w nowych aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego, wzbogacony zostanie o fragmenty książki Marka Nowakowskiego »Raport o stanie wojennym«. Do występu w tej premierze Marcin Kołaczkowski, reżyser i scenarzysta zaprosił Katarzynę Zawadzką, Monikę Urlik, Bartosza Porczyka i Norberta Smołę Smolińskiego” – podaje organizator przeglądu.

Koncert z udziałem córki Gintrowskiego


W sobotę widzów czeka premierowy koncert „Gintrowski. Psalmy” w wykonaniu warszawskiego zespołu wokalnego proMODERN oraz córki barda – Julii Gintrowskiej i Mariusza Orzechowskiego.

Natomiast w niedzielę publiczność zostanie zaproszona do interaktywnej zabawy w programie „Gintrowski od A do Z przy śpiewającym fortepianie”, który będzie składał się z dwóch odsłon. Pierwsza będzie przypomnieniem archiwalnego odcinka teleturnieju muzycznego „Śpiewające fortepiany” z 2001 roku, w którym brał udział Gintrowski i do którego, śpiewając, będzie mogła dołączyć kołobrzeska widownia. Z kolei w drugiej części programu organizatorzy przeglądu zaplanowali quiz wiedzy o życiu i twórczości Przemysława Gintrowskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia przeglądu jest bezpłatny.

III Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” finansowany jest ze środków MKDNiS we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Ponadto projekt dofinansowały Polska Fundacja Narodowa i Gmina Miasto Kołobrzeg.

Zobacz także: Przemysław Gintrowski – niezłomny bard „Solidarności”

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
teraz odtwarzane
Przegląd twórczości Przemysława Gintrowskiego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej