RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Uznanie prawne Kościołów chrześcijańskich w Egipcie. Niebawem decyzja

Jest szansa na uznanie prawne istnienia Kościołów chrześcijańskich w Egipcie (fot. Ahmed Gamil/Anadolu Agency/Getty Images)
Jest szansa na uznanie prawne istnienia Kościołów chrześcijańskich w Egipcie (fot. Ahmed Gamil/Anadolu Agency/Getty Images)

Egipska konstytucja oraz inne przepisy porządkujące życie społeczeństwa inspirowane są nadal szariatem, czyli prawem koranicznym. Chrześcijanie nie mają pełni praw politycznych. Na najbliższym posiedzeniu egipskiego parlamentu mogą jednak zostać przyjęte regulacje, które zakończą prowadzone od wielu lat prace mające na celu poprawę sytuacji miejscowych chrześcijan.

Papież: Dość wyzyskiwania Libanu i Bliskiego Wschodu dla korzyści obcych

Dość wyzyskiwania Libanu i Bliskiego Wschodu dla korzyści obcych – mówił w czwartek papież Franciszek podczas modlitwy ekumenicznej w dniu...

zobacz więcej

Poinformował o tym deputowany Monsef Suleiman, który jest prawnym doradcą Kościoła koptyjskiego. Według niego tekst przygotowywany w ministerstwie sprawiedliwości był konsultowany z ekspertami, urzędnikami państwowymi i przedstawicielami Kościołów różnych wyznań. Zaaprobowali oni wszystkie artykuły projektu, który zostanie teraz przekazany do rady ministrów. To do niej należy skierowanie go pod obrady parlamentu.

Międzywyznaniowe różnice prawne


Prace nad projektem, z udziałem reprezentantów Kościołów, trwały od 2014 do 2020 roku. Zajęło to tyle czasu, gdyż jednolity tekst musiał uwzględnić międzywyznaniowe różnice, np. w takich kwestiach jak separacja i rozwód, odmiennie regulowanych przez poszczególne wspólnoty chrześcijańskie.

Egipt obok Libanu jest krajem arabskim mającym największy procent ludności chrześcijańskiej.

– Chrześcijanie chcą być traktowani jak obywatele, tak by to nie religia kontrolowała wszystko, lecz prawo państwowe, które traktuje każdego na równi z innymi – wyjaśnia katolicki patriarcha Aleksandrii obrządku koptyjskiego Ibrahim Sidrak.

Egipska konstytucja i inne dokumenty porządkujące życie społeczeństwa inspirowane są nadal szariatem, czyli prawem koranicznym. Chrześcijanie nie mają pełni praw politycznych, choć nie są wyłączeni z życia politycznego.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej