RAPORT

Pogarda

Kiedy kulminacja czwartej fali? Minister zdrowia podał prognozowaną datę

Najnowsze

Popularne

– Kumulacja IV fali pandemii koronawirusa jest prognozowana na przełom września i października lub na październik – ujawnił na antenie TVP Info minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczył, skala zachorowań na jesieni w dużej mierze zależy od tego, ilu Polaków przyjmie szczepionkę przeciw COVID-19.

Czy szczepionki chronią przed wariantem delta? Pytamy specjalistę

Informacje o zakażeniach wariantem delta (indyjskim) koronawirusa coraz bardziej niepokoją Europę. W Polsce odnotowano dotąd pojedyncze przypadki...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Zagrożenie jest cały czas realne, ale w naszych rękach jest to, co zdarzy się dalej. Wszystko zależy od tego, czy będziemy się szczepili, jak ten parametr wyszczepienia będzie wyglądał w całej populacji. Na razie jest względnie dobry, ale na pewno to jeszcze jest za mało, by powstrzymać IV falę – zaznaczył minister Niedzielski w programie „Gość Wiadomości”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w tej chwili jest sytuacja, że realne zagrożenie, wzrośnie na jesień. Jeśli nie wyszczepimy się odpowiednio możemy początki tego zjawiska obserwować nawet wczesniej, ale kumulacja zachorowań zdecydowanie jest prognozowana na przełom września i października czy sam październik – wyjaśnił szef resortu zdrowia powołując się na symulacje z użyciem specjalistycznych modeli matematycznych i ekonometrycznych.

Ile zachorowań w szczycie czwartej fali koronawirusa?


Minister podkreślił, że możliwe są bardzo różne scenariusze rozwoju sytuacji. – Są najbardziej optymistyczne, gdzie liczba zachorowań w szczycie fali wynosi raptem tysiąc zakażeń dziennie. Ale mamy też scenariusze, które mówią o 14-15 tys. zakażeń. Oczywiście im większe zaszczepienie, tym mniejsze prawdopodobieństwo tego ostatniego scenariusza – tłumaczył. Gość TVP Info zwrócił także uwagę, że choć zakażenia wirusem Sars-CoV-2 mogą się zdarzać – choć w znacznie mniejszej skali – również wśród zaszczepionych, to szczepionka bardzo skutecznie chroni przed ciężkim przebiegiem choroby.

Przeczytaj też: Dezinformacja na temat COVID-19 specjalnością Rosjan

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej