RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Regularne ćwiczenia mogą cofnąć „fizyczny zegar” seniora o 10 lat

Badania naukowców na temat aktywności fizycznej (fot. Shutterstock)
Badania naukowców na temat aktywności fizycznej (fot. Shutterstock)

Regularne ćwiczenia mogą cofnąć „fizyczny zegar” osób starszych nawet o 10 lat i zmniejszyć koszty opieki zdrowotnej – ocenili badacze z Uniwersytetu Pielęgniarskiego Prefektury Miyazaki. Ich ustalenia opisuje w piątek japoński dziennik „Mainichi Shimbun”.

Chiny chcą chronić młodzież przed zarywaniem nocy. Ma pomóc „nocny patrol”

Chińska firma Tencent wprowadza w swoich grach funkcję „nocnego patrolu”, która przy pomocy automatycznego rozpoznawania twarzy użytkownika...

zobacz więcej

Naukowcy porównali wyniki sprawdzianów tężyzny fizycznej osiągane przez 3,5 tys. seniorów, którzy regularnie brali udział w organizowanych przez władze cotygodniowych sesjach treningowych przez co najmniej trzy lata i trzy miesiące, z około 36 tys. osób w wieku powyżej 60 lat, które w tych zajęciach nie uczestniczyły.

W testach uczestnicy sesji dysponowali siłą mięśni, zdolnością do zachowania równowagi i zręcznością porównywalną z około 10 lat młodszymi od siebie osobami nieuczestniczącymi w zajęciach – podał „Mainichi Shimbun”.

Gazeta opisuje przykładową sesję z czerwca, w czasie której 16 uczestników wykonywało przez mniej więcej godzinę proste ćwiczenia, takie jak wznoszenie i opuszczanie ramion w rytm śpiewanych wspólnie piosenek. Najstarszy uczestnik miał 94 lata.

„Dawniej miałam problemy z chodzeniem, ale teraz już ich nie mam” – powiedziała z uśmiechem 80-letnia Fusako Nakamura, która zaczęła ćwiczyć z grupą pięć lat temu.

Już po dziewięciu miesiącach treningów osoby po 60. roku życia potrafiły stać na jednej nodze z otwartymi oczami przez około 30 sekund dłużej. Wyniki był tym lepsze, im młodszy uczestnik. Ćwiczenia pomagały również utrzymać siłę uścisku dłoni, która często spada wraz z wiekiem.

Udział w sesjach przekładał się również na obniżenie kosztów opieki zdrowotnej seniorów i zmniejszał szansę, że będą oni wymagali opieki pielęgniarskiej – ustalili badacze. Koszty na osobę były generalnie odwrotnie proporcjonalne do częstotliwości, z jaką uczestniczyli oni w zajęciach, choć mogło to wynikać po części również z różnic w ogólnej świadomości zdrowotnej pomiędzy ćwiczącymi a niećwiczącymi.

Czytaj także: Powstała aplikacja wykrywająca czynniki powodujące depresję

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej