RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Policja ostrzega przed oszustwami „na legendę”. Seniorzy stracili kilkadziesiąt tysięcy

Policja ostrzega przed oszustami (fot. Shutterstock/DarSzach)
Policja ostrzega przed oszustami (fot. Shutterstock/DarSzach)

Kilkadziesiąt tysięcy złotych stracili seniorzy w Poznaniu, którzy w czwartek wpuścili do swoich mieszkań osoby podające się za pracowników wodociągów. Poznańscy policjanci ostrzegają przed tzw. oszustwami „na legendę” i apelują o ograniczone zaufanie w kontaktach z obcymi osobami.

Seniorka straciła oszczędności życia. Myślała, że ratuje zakażonego wnuka

85-letnia mieszkanka Nysy straciła wszystkie swoje oszczędności – 75 tys. zł. Przekazała je rzekomo na zakup szczepionki przeciwko wirusowi, dla...

zobacz więcej

Jak podała w piątek Marta Mróz z biura prasowego poznańskiej policji, oba zdarzenia miały miejsce w dzielnicy Grunwald.

„Do drzwi mieszkania seniorki zapukali mężczyzna z kobietą. Poinformowali 82-latkę o tym, że w budynku jest awaria wody, a oni są pracownikami wodociągów, których zadaniem jest sprawdzenie szczelności instalacji. Poprosili starszą kobietę o to, aby poszła do łazienki i odkręciła wodę, a w tym czasie sami sprawdzą, czy nie ma nigdzie przecieku” – podała Mróz.

Po kilkunastu minutach przybysze wyszli z mieszkania, a kobieta zauważyła otwarte szafki i brak kilku tysięcy złotych.

W podobny sposób oszukane zostało starsze małżeństwo. Pukająca do drzwi kobieta oświadczyła, że jest pracownikiem wodociągów, poinformowała, że w budynku jest awaria i konieczność wymiany instalacji.

Księgowa chciała ratować firmę przed hakerami. Przelała 1,5 mln zł na konta fałszywych policjantów

Kolejna firma padła ofiarą oszustwa „na policjanta CBŚP”. Księgowa jednej ze stołecznych spółek, dała się omamić dzwoniącemu do niej „oficerowi”,...

zobacz więcej

„Po chwili dołączyła do niej druga kobieta, która oświadczyła, że jest kierownikiem spółdzielni mieszkaniowej. Obydwie kilkadziesiąt minut sprawdzały szczelność instalacji. Kiedy wyszły, starszy mężczyzna zauważył w pokoju otwarte drzwi od szafy i brakujące kilkadziesiąt tysięcy złotych” – powiedziała Mróz.

Policja przypomina, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością.

„Przypominamy, że cały czas aktualne są ostrzeżenia dla seniorów przed próbami oszustw metodami na wnuczka, policjanta czy pracownika opieki społecznej. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować policję” – podkreśliła Marta Mróz.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej