RAPORT

Wojna na Ukrainie

Andrzej Duda na szczycie Trójmorza w Bułgarii: Dziś jesteśmy w awangardzie

Widzę optymizm i wolę działania w ramach wspólnego rozwoju. Kiedy mówimy, że współpraca między państwami powinna być zacieśniana, łańcuchy produkcyjne skracane, by Europa stała się ponownie wielką fabryką i była samowystarczalna – można powiedzieć, że Trójmorze jest dzisiaj taką awangardą – powiedział prezydent Andrzej Duda. W Bułgarii wziął udział w szczycie inicjatywy Trójmorza z pozostałymi przywódcami krajów Europy Środkowej.

Ostra krytyka KE w Niemczech. Konstytucjonaliści powołują się na „polski argument”

Czołowi niemieccy konstytucjonaliści skrytykowali na łamach dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Komisję Europejską za uruchomienie procedury...

zobacz więcej

Gospodarz szczytu, prezydent Bułgarii Rumen Radew na piątkowej konferencji mówił, że szczyt Trójmorza w Sofii jest bardzo wyraźnym dowodem, że w wyniku woli politycznej i ciężkiej współpracy inicjatywa szybko się rozwija, staje się coraz atrakcyjniejsza regionalnie i globalnie.

Sofia. Drugi dzień szczytu inicjatywy Trójmorza


– Cieszymy się ze zobowiązania Łotwy przyjęcia roli gospodarza inicjatywy; jesteśmy przekonani, że nasi przyjaciele z Łotwy będą w stanie budować na dotychczasowych osiągnięciach inicjatywy – dodał Radew. Życzył również Łotwie „dużo energii i silnej woli, by poradzić sobie ze wszystkimi licznymi wyzwaniami i zadaniami, by dostrzec wszelkie szanse i skorzystać z tych szans”.

Prezydent Łotwy Egils Levits mówił z kolei, że „nasz region jest po pierwsze ideą – polityczną, społeczną, a także gospodarczą”. Podkreślił, że jako inicjatywa polityczna Trójmorze istnieje od sześciu lat. – Dzięki inicjatywie naszego kolegi z Polski, który rozpoczął tę inicjatywę – zaznaczył Levits.

Andrzej Duda: Ogromny potencjał współpracy


Prezydent Andrzej Duda powiedział w trakcie konferencji prasowej, że inicjatywa jest coraz bardziej zauważalna przez największe światowe gospodarki.

– Obecność prezydenta Joego Bidena wczoraj, dzisiaj jednego z jego przedstawicieli. Obecność prezydent Republiki Federalnej Niemiec wczoraj na forum biznesowym i dzisiaj wystąpienie ministra spraw zagranicznych. Wystąpienie przedstawiciela Japonii, wystąpienie przedstawiciela rządu francuskiego – to wszystko pokazuje, że nasi partnerzy, których gospodarki są wielkimi światowymi gospodarkami, widzą ogromny potencjał w naszej współpracy – mówił prezydent. Prezydent podkreślił, że współpraca między państwami w Europie powinna być zacieśniania, a łańcuchy produkcyjne – skracane.

Premier: Polski Ład to szybszy wzrost PKB i nowe miejsca pracy

Polski Ład oznacza szybszy wzrost PKB, nowe miejsca pracy i inwestycje – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę, że po przedstawieniu...

zobacz więcej

– Powinniśmy przywracać zdolności produkcyjne w Europie, aby z powrotem stała się wielką fabryką i była samowystarczalna. Można powiedzieć, że Trójmorze jest dzisiaj taką awangardą, albowiem my zaczęliśmy takie działanie, zanim jeszcze ktokolwiek pomyślał z trwogą, że coś takiego jak pandemia koronawirusa może w ogóle nas spotkać – powiedział Duda.

Zwrócił uwagę, że na początku w 2015 roku Inicjatywa Trójmorza miała charakter „raczkujący”, dzisiaj śmiało można mówić, że mimo pandemii koronawirusa jest w rozkwicie. Duda podkreślił, że w obradach Inicjatywy Trójmorza uczestniczyli w różnej formie także najważniejsi politycy USA, Niemiec, Japonii czy Francji.

Trójmorze zrzesza dwanaście krajów naszego regionu. Celem inicjatywy jest połączenie tych państw przez drogi, szlaki kolejowe i gazociągi, a także w wymiarze ekonomicznym, politycznym, kulturowym i naukowym.

Zobacz także: Biden: Stany Zjednoczone będą niezawodnym partnerem Trójmorza

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej