RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sondaż dla „WP”. Na PiS zagłosowałoby 35,2 proc. badanych, złe wieści dla Hołowni

Jarosław Kaczyński, Szymon Hołownia (fot. PAP/Paweł Supernak)
Jarosław Kaczyński, Szymon Hołownia (fot. PAP/Paweł Supernak)

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 35,2 proc. badanych, na KO – 21,3 proc., na Polskę 2050 – 16,5 proc. – wynika z sondażu przygotowanego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Sondaż: „Czy Tusk odbierze władzę PiS?” Zaskakujące wyniki

Polacy mocno podzieleni ws. powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Choć on sam deklaruje, że zaangażuje się na 100 proc., to nawet wśród...

zobacz więcej

Liderem sondażu jest partia rządząca – Prawo i Sprawiedliwość, na którą chęć oddania głosu wyraziło 35,2 proc. badanych. W porównaniu z poprzednim badaniem z 21 czerwca formacja ta zaliczyła wzrost poparcia o 1 punkt procentowy.

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 21,3 proc. (wzrost o 6,6 proc.). Trzecie miejsce należy do Polski 2050 Szymona Hołowni, która może liczyć na 16,5 proc. głosów. (spadek o 2,5 proc.)

W sondażu zwrócono uwagę, że w ostatnim badaniu pozycję wicelidera miała formacja Szymona Hołowni, a teraz prześcignęła ją Koalicja Obywatelska i to o prawie 5 pkt proc.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Na Lewicę głos oddałoby 7,8 proc. ankietowanych (spadek o 2,6 proc.); na Konfederację – 5,6 proc. (spadek o 1,5 proc.), a na Koalicję Polską – PSL – 5,1 proc. (spadek o 0,2 proc.).

„Wykiwał Polaków”. Lista 14 kłamstw Donalda Tuska

„Pan premier nigdy nie kłamie” – tę odważną tezę sformułował blisko dekadę temu bliski współpracownik Donalda Tuska i ówczesny rzecznik jego rządu...

zobacz więcej

Z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, to ponad połowa respondentów wzięłaby w nich udział. 45,9 proc. badanych odpowiedziało, że „zdecydowanie tak”, a 4,3 proc. „raczej tak”.

Z kolei 18,9 proc. Polaków raczej nie wybrałoby się na wybory. Odpowiedź „zdecydowanie nie” wybrało 29,1 proc. ankietowanych, a 1,8 proc. nie potrafiło odpowiedzieć, czy zamierza wziąć udział w głosowaniu. 8,5 proc. ankietowanych nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie, na kogo zagłosowałoby w wyborach parlamentarnych.

Z sondażu wynika też, że 40 proc. badanych wierzy, że PO na czele z byłym premierem Donaldem Tuskiem odbierze władzę PiS. Przeciwnego zdania było 47 proc. ankietowanych; 13 proc. nie miało w tej kwestii zdania.

Badanie przeprowadzono w dniach 5–7 lipca metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej