RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sznycel z wymion czy żabie smoothie? Nietypowa wystawa w Berlinie

Wystawa w berlińskim muzeum (fot. Shutterstock; TT)
Wystawa w berlińskim muzeum (fot. Shutterstock; TT)

Sznycel z wymion, żabie smoothie, wino z myszy – te i kilkadziesiąt innych potraw można zobaczyć od ponad miesiąca w Muzeum Obrzydliwego Jedzenia w Berlinie (Niemcy). Autorzy dosć nietypowej wystawy chcą w ten sposób zachęcić wszystkich do rozmowy o obrzydzeniu.

Słonie w berlińskim zoo znalazły sposób na upał [WIDEO]

Słonie indyjskie w zoo w Berlinie cieszyły się zimnym prysznicem, dzięki któremu mogły się schłodzić w upalny dziel – poinformowali w środę ich...

zobacz więcej

Muzeum Obrzydliwego Jedzenia na przykładzie 80 eksponatów prezentuje międzynarodowe potrawy, takie jak penis byka, grillowany pies czy krew krowy. Niektóre potrawy można również zakupić w sklepie muzealnym lub spróbować bezpośrednio na miejscu, w barze degustacyjnym.

Skąd wziął się pomysł na wystawę?


Swoje początki wystawa miała w Malmö w Szwecji w 2018 roku. Została opracowana przez dyrektora muzeum Martina Völkera i kuratora Samuela Westa. Chcieli oni w ten sposób zachęcić ludzi do rozmowy o obrzydzeniu.

Co ciekawe, zwiedzający wystawę nie otrzymują biletu wstępu, a woreczek na plwociny. Do każdego z eksponatów można podejść bardzo blisko, zrobić im zdjęcia i powąchać. Obiekty są posortowane według rodzaju żywności. – Na pierwszy ogień idą napoje. Należy do nich „Bibergeil", sznaps wzbogacony aromatem z gruczołów odbytowych bobra czy likier ze strusich jaj – wyjaśnia Martin Völker.

Jak przyznaje Völker, wystawa ma nie tylko przyciągać uwagę, ale także edukować na tematy takie jak zrównoważony rozwój i dobrostan zwierząt. Dlatego na potrzeby wystawy nie zostaną zabite żadne zwierzęta. „Nasze eksponaty pokazują szkody, jakie wyrządzamy również środowisku zwierzęcemu z powodu tego, co lubimy jeść lub pić” – napisano w materiałach prasowych.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej