RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Pogarsza się sytuacja w Donbasie. OBWE zaniepokojona

W Donbasie dochodzi do przypadków łamania rozejmu (fot. Alexander Reka\TASS via Getty Images)
W Donbasie dochodzi do przypadków łamania rozejmu (fot. Alexander Reka\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Pogarsza się sytuacja na linii rozgraniczenia w Donbasie na wschodzie Ukrainy – poinformowała przedstawicielka OBWE Heidi Grau. Wzrasta liczba przypadków złamania rozejmu, są trudności w przemieszczaniu się obserwatorów.

Jeden żołnierz zginął, trzech rannych w ostrzale w Donbasie

Jeden ukraiński żołnierz zginął, a trzech zostało rannych minionej doby w ostrzale ze strony wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie –...

zobacz więcej

„W ostatnich dwóch tygodniach widoczna jest rosnąca liczba naruszeń zawieszenia broni. Wzrasta łączna liczba naruszeń i pogarsza się sytuacja bezpieczeństwa na odcinkach linii rozgraniczenia i w ich pobliżu” – przekazała Grau, cytowana w czwartkowym komunikacie OBWE.

Jak dodała, jednocześnie Specjalna Misja Monitorująca (SMM) OBWE informuje o ograniczeniu wolności przemieszczania się i umyślnych uszkodzeniach środków technicznych i sprzętu.

„Jestem zmuszona konstatować, że strony na razie nie zademonstrowały gotowości do wyeliminowania odnotowanych przez SMM naruszeń zawieszenia broni” – oświadczyła Grau.

Specjalna przedstawicielka urzędującego przewodniczącego OBWE w trójstronnej grupie kontaktowej wydała takie oświadczenie po środowym spotkaniu w ramach tego formatu.

Porozumienie „o całkowitym i wszechstronnym trybie przerwania ognia” między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami w Donbasie weszło w życie prawie rok temu - 27 lipca. Negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli je w ramach tzw. grupy kontaktowej.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi i wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. śmiertelnych ofiar.

Czytaj także: Libacja czy prowokacja? Ukraina wskazuje winnego śmierci bojowników

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej