RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Morawiecki: Musimy mieć instrument zapobiegający przejęciom mediów np. przez Rosję

Te przepisy mają zapobiec przejmowaniu podmiotów w Polsce i wpływaniu na opinię publiczną przez zewnętrzne podmioty, zwłaszcza spoza UE – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, pytany o złożony w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Jak podkreślił, takie procesy nie powinny odbywać się bez zgody polskiego regulatora. Szef rządu wyraził przy tym zdziwienie, że projekt pojawił się dopiero teraz.

TVN24 może utracić koncesję. Ambasada USA chciała spotkania z KRRiT

W walkę o interesy stacji TVN24, która wciąż czeka na odnowienie koncesji, włączyła się ambasada USA. Zabiegała o spotkanie z KRRiT – informuje...

zobacz więcej

W środę grupa posłów wniosła do Sejmu projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. Wskazała w nim m.in, że „koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

TVN pyta Morawieckiego o koncesję


Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV zarejestrowanej w Holandii.

Dziennikarz tej stacji na konferencji prasowej zwrócił się do premiera z pytaniem, cytując wypowiedź Juliusza Brauna, członka Rady Mediów Narodowych (i byłego prezesa TVP za czasów PO): „Ustawa to wojna z USA, bo oznaczać będzie chęć wywłaszczenia lub przynajmniej wymuszenia sprzedaży przez Amerykanów wielkiej firmy, jaką jest TVN”. Zobacz także: Ważą się losy koncesji dla telewizji TVN24

Mateusz Morawiecki odpowiedział, że w Polsce „muszą obowiązywać całkowicie podstawowe reguły, takie jak obowiązują w innych krajach UE”.

Premier nawiązuje do słów Juliusza Brauna


– Wyobraźmy sobie, że jakieś medium w Polsce – bardzo duży portal czy telewizja, radio lub gazeta – miałoby zostać kupione przez podmiot rosyjski, chiński albo z krajów arabskich. Czy chcielibyśmy wtedy jako obywatele mieć prawo powiedzieć „nie”? Chyba 99 proc. Polaków powie w tym przypadku – łącznie z tym panem, którego pan redaktor cytował – że chcielibyśmy mieć narzędzia, by zapobiec takim przejęciom – powiedział szef rządu. Jak podkreślił, proponowane przepisy mają zapobiec przejmowaniu przez zewnętrzne przedmioty, zwłaszcza spoza UE, podmiotów w Polsce i wpływaniu na opinię publiczną z zewnątrz bez zgody polskiego regulatora.

Nowelizacja ustawy o KRRiT już w Sejmie


– Jestem zdumiony, że wcześniej czegoś takiego w parlamencie nie zrobiliśmy – dodał Mateusz Morawiecki.

Wcześniej rzecznik rządu tłumaczył w Polsat News, że ta regulacja w stosunku do wielu innych krajów w Europie nie jest niczym nadzwyczajnym, a on sam jako poseł PiS zagłosuje za zgłoszonym projektem.

Tusk poucza polskich dziennikarzy. Chciałby, żeby byli jak jego syn w „GW”?

Trudne pytania należy zadawać władzy, a nie opozycji. Media muszą zaangażować się jednoznacznie – stwierdził p.o. przewodniczącego Platformy...

zobacz więcej

TVN24 pytało o komentarz także europosła PiS Joachima Brudzińskiego – „czy projekt ustawy uderza w amerykańskie inwestycje w Polsce i de facto zmierza do odebrania koncesji TVN i TVN24”.

Brudziński: Regulacje muszą być zgodne z europejskim prawem


– Wielokrotnie mówiliśmy, że należy przywrócić elementarną równowagę, również kapitałową, jeżeli chodzi o rynek medialny w Polsce – powiedział polityk PiS.

Podkreślił jednocześnie, że Polska znajduje się w obszarze wspólnoty europejskiej i również regulacje dotyczące rynku mediów muszą być zgodne z europejskim prawem. Zaznaczył, że w parlamencie będą toczyły się prace nad projektem ustawy, trafi ona też Senatu.

– Apeluję, żeby z igieł nie robić wideł. Nie ma mowy o jakiejś wojnie czy naruszeniu zasad demokracji – zaznaczył Brudziński.

Zobacz także: Braun grozi dziennikarzom. „Trzeba zburzyć TVP”

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej