RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rewolucja w edukacji? Czarnek o przyjętym projekcie i nauce religii

Przemysław Czarnek o „pakiecie wolności akademickiej” (fot. PAP/Mateusz Marek)
Przemysław Czarnek o „pakiecie wolności akademickiej” (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Pakiet wolności akademickich po przyjęciu przez Radę Ministrów stał się obiektem krytyki polityków opozycji. – Ludzie, którzy twierdzą, że są „wolnościowcami” i są za tolerancją bez granic, chcą wypchnąć z uczelni ludzi, którzy mają konserwatywny światopogląd – ocenił we Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak zapewnił, „dopóki rządzi PiS, nauczyciele nie będą prześladowani za poglądy”. Wyjaśnił też, o co chodzi w projekcie przywrócenia obowiązkowej religii lub etyki w szkołach.

Partner Rabieja wściekły na ministra Czarnka: Życzę ci homoseksualnych dzieci

Zdecydowana postawa ministra edukacji Przemysława Czarnka w sprawie ochrony szkół i dzieci przed ideologiami wywołała opór wielu środowisk. „Po...

zobacz więcej

We wtorek na posiedzeniu rządu przyjęto nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym. Chodzi o tzw. pakiet wolności akademickiej.

Co to jest „pakiet wolności akademickiej”?


Nowe przepisy zakładają, że nauczyciel akademicki nie będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej za wyrażanie swoich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych. Nowelizację przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Odnosząc się do krytyki projektu minister Przemysław Czarnek ocenił, że nie można powiedzieć, iż „każda krytyka ma ziarnko prawdy”, bo w tym przypadku opiera się ona na całkowicie fałszywych informacjach.

– Ludzie, którzy twierdzą, że są „wolnościowcami”, są za otwartością i tolerancją bez granic, krytykują „pakiet wolności akademickich”, który zakłada, że zgodnie z konstytucją nikt nie będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności za swoje poglądy – podkreślił szef MEiN. Przypomniano też sytuację z Hiszpanii, gdzie w publicznej szkole średniej w Alcala de Henares pod Madrytem nauczyciel biologii Jesus Luis Barron Lopez, został zawieszony w obowiązkach za nauczanie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.

Skandal w Hiszpanii. Minister edukacji: W Polsce nauczyciele nie będą prześladowani


Podczas lekcji o seksualności człowieka, zgodnie z treścią podręcznika do biologii obowiązującego w pierwszej klasie szkoły średniej, Lopez wyjaśnił m.in. że chociaż istnieją osoby transseksualne, które operacyjnie mogą zmienić swoje genitalia, to jednak genetycznie zachowują chromosomy swojej płci urodzenia. „Nauce nie udało się tego zmienić” – podkreślił. Oprócz zawieszenia, jego pensja została pomniejszona o 600 euro.

W tym kontekście szef MEiN był pytany w PR24, czy w Polsce może dojść do prześladowań nauczycieli za poglądy. – W Polsce, dopóki rządzi PiS, nauczyciele są i będą wolni, i żadne prześladowanie za poglądy z tego tytułu nie będzie ich dotykało. To jest zupełnie oczywiste – oświadczył Czarnek.

Czarnek: Polacy dokładnie wiedzą, co jest normalne

Ja nie wiem co to znaczy homofob, bo to znaczy ktoś, kto ma fobię na punkcie człowieka. Nie, ja ludzi kocham mądrą miłością – zapewnił w programie...

zobacz więcej

Jego zdaniem zmianom sprzeciwiają się ludzie, którzy strong>chcą wypchnąć z uczelni naukowców o konserwatywnych poglądach.

– Ale pakiet został przyjęty przez rząd we wtorek i trafia właśnie do Sejmu. To ostatnia prosta, by zakończyć prace legislacyjne – dodał minister.

Obowiązkowa religia w szkołach?


W ostatnich dniach Przemysław Czarnek zapowiedział także zmiany związane z nauczaniem religii. W niektórych mediach pojawiły się fake newsy, że resort wprowadzi obowiązek nauki religii.

– Religia nigdy nie była, nie jest i nie będzie obowiązkowa. Jeśli ktoś nie chce chodzić na religię, będzie chodził na etykę – podkreślił minister, zaznaczając, że system wartości musi być przekazywany.

Zobacz także: Będzie zmiana przepisów ws. religii w szkołach

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej