RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Odcinanie głów, wyrywanie dzieci z łon. W tym kraju wyznawcom Chrystusa grozi zagłada

Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego i Boko Haram mordują chrześcijan (fot. US Army)
Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego i Boko Haram mordują chrześcijan (fot. US Army)

Północna i środkowa Nigeria jest obecnie areną jednego z najkrwawszych prześladowań chrześcijan na świecie. Działające na tym terenie bojówki tzw. Państwa Islamskiego i Boko Haram dzieli wiele, łączy jedno – nienawiść do wyznawców Chrystusa i chęć ich całkowitego wytępienia. Metropolita Lagosu abp Alfred Martins zaapelował do władz o wprowadzenie stanu wyjątkowego w całym kraju.

Nożownik zamordował Polaka w Niemczech. „Odebrano mi wszystko, co miałam”

W niemieckim Hof nożownik zabił polskiego kierowcę, który stanął w obronie pasażerów. Jak podają media, 63-letni mężczyzna umarł na rękach swojej...

zobacz więcej

Zdaniem duchownego tylko w ten sposób uda się opanować terrorystów i wprowadzić kruche bezpieczeństwo. – Nie rozwiąże to wszystkich problemów, ale zapewni siłom odpowiedzialnym za ochronę obywateli potrzebne narzędzia do walki z dżihadystami – przekonuje abp Martins.

Zauważa, że policja i wojsko nie mają odpowiedniego wyposażenia do walki z dobrze uzbrojonymi bojownikami, a wielu funkcjonariuszy po prostu boi się o życie swoich rodzin.

Rozwiązaniem: federalizacja Nigerii


Według znacznej części nigeryjskiego episkopatu dobrym rozwiązaniem jest także federalizacja Nigerii. Biskupi oceniają, że przekazanie władzy lokalnym samorządom wpłynie znacząco na poprawę bezpieczeństwa. Dzięki temu rozwiązaniu poszczególne stany będą miały możliwość bezpośredniego i szybszego dysponowania zasobami bez konieczności czekania na decyzję Abudży.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Wiceprezes amerykańskiego Instytutu Wolności Religijnej Eric Patterson zaznacza, że działać trzeba jak najszybciej. Podczas wystąpienia na Kapitolu podkreślił, że Nigerię może czekać los Rwandy, czyli ludobójstwo na wielką skalę, jeśli społeczność międzynarodowa nie zareaguje na czas.

Uczestnicy spotkania w stolicy USA mieli możliwość wysłuchania wstrząsających opowieści ocalałych z rąk islamistów chrześcijan. Świadkowie opowiadali o nieludzkiej przemocy ze strony dżihadystów: odcinaniu głów i wyrywaniu dzieci z kobiecych łon. Zdaniem Pattersona chrześcijanom w Nigerii szybko grozi całkowite wytępienie. Tylko w ciągu ostatniego roku ogromna liczba księży i kleryków została zamordowana lub porwana. Od 2015 r. zniszczonych zostało na tych terenach ponad 2 tys. kościołów, a od 4 do 5 milionów wyznawców Chrystusa zmuszono do opuszczenia swoich domów.

Według najnowszego raportu w tym okresie w Nigerii życie straciło 12 tys. chrześcijan. – Nie chodzi tutaj o zwyczajne w Afryce konflikty pomiędzy hodowcami bydła a rolnikami. W Nigerii zabija się chrześcijan w sposób systematyczny i celowy – podkreślił Patterson.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej