RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Historyk Kościoła: Rosyjski Kościół Prawosławny mniej Chrystusowy bardziej państwowy

W Rosji i na Białorusi dominująca staje się postawa popierania państwa (fot. Sergei Savostyanov\TASS\Getty Images)
W Rosji i na Białorusi dominująca staje się postawa popierania państwa (fot. Sergei Savostyanov\TASS\Getty Images)

Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) niestety przestaje być Chrystusowy i staje się coraz bardziej uzależniony od państwa – stwierdził historyk Kościoła i publicysta ks. dr Gierogij Mitrofanow. Swój pogląd przedstawił w rozmowie z ukraińskim kanałem telewizyjnym „I hrianuw Hrem”.

Watykan zakończył postepowanie dot. pedofilii. Bp Kiernikowski złożył rezygnację

Watykan zakończył postępowanie dot. zaniedbań biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego w sprawie wykorzystania seksualnego dziecka przez kapłana diecezji...

zobacz więcej

Rozmówca programu wyraził ubolewanie, że „w praktyce niestety dla wielu, zarówno zwykłych chrześcijan, jak i dla księży, a nawet dla hierarchów kościelnych to nie Jezus Chrystus jest głównym »naczelnikiem«, mówiąc językiem świeckim. I jest to bardzo poważny problem”.

„Kościół przestaje mieć charakter chrześcijański”


Przyznał, że jako historyka Kościoła obecnie: „najbardziej niepokoi mnie to, że Kościół prawosławny w Rosji i na Białorusi przestaje mieć charakter chrześcijański, Chrystusowy”. A gdy przed kapłanem „pojawia się nagle jakiś alternatywny wobec Chrystusa zwierzchnik, to najczęściej będzie on służył właśnie temu zwierzchnikowi, Chrystus zaś będzie popadał w zapomnienie” – stwierdził duchowny.

Zaznaczył, że i w Rosji, i na Białorusi dominująca staje się postawa popierania państwa jako czegoś autorytarnego i ucieleśnionego w osobie zwierzchnika.

Zuchwałe porwania chrześcijan w Nigerii. Wśród ofiar zakonnica

Niezidentyfikowani napastnicy porwali w niedzielę rano siostrę zakonną w miejscowości Dim na Nume Isu na terenie samorządu lokalnego Nwangele w...

zobacz więcej

– U nas w ogóle, wobec słabo rozwiniętego społeczeństwa jako takiego, ludzie uważają za coś pięknego ufanie albo przyrodzie, którą często ubóstwiają, albo państwu, które jest personifikowane przede wszystkim w osobie jego szefa – wyjaśnił ks. Mitrofanow. Jego zdaniem jest to archetyp, którego dotychczas nie przezwyciężono.

„Są oni gotowi wyrzec się wolności”


– Dlatego niestety ten duch wolności, który Jezus Chrystus dostrzegał w Kościele i który w istocie leży u podstaw współczesnego społeczeństwa demokratycznego, daje w nas znać o sobie w znacznie mniejszym stopniu. A najważniejsze, że w życiu zwykłych ludzi ujawnia się on tak, że są oni gotowi wyrzec się wolności, aby nie brać na siebie odpowiedzialności – podsumował swą wypowiedź rosyjski prawosławny historyk Kościoła.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zobacz także: Niebezpieczny wypadek w Warszawie. Jeden z samochodów dachował

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej