RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska strefą frontu. Efekt – upały i burze [PROGNOZA]

W środę możliwe są gwałtowne burze (fot. Pexels)
W środę możliwe są gwałtowne burze (fot. Pexels)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Niemal w całym kraju temperatura maksymalna wyniesie od 30 do 32 stopni. Meteorolodzy zapowiadają także gwałtowne burze.

Cisza przed burzą? Synoptycy ostrzegają: zbliża się kolejna bomba ciepła

Jeszcze wtorkowy wieczór będzie dość pogodny, tylko na północnym wschodzie mogą wystąpić niegroźne burze i może przelotnie popadać. Noc w kraju...

zobacz więcej

Nad północno-wschodnią i południowo-zachodnią Europą dominują układy wysokiego ciśnienia. Od Morza Norweskiego przez Wielką Brytanię, przez Europę środkową po Morze Śródziemne sięga zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem znad Wielkiej Brytanii, wraz z frontami atmosferycznymi. Polska jest w zasięgu niżu, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Z południa będzie napływało bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Jak informuje Grażyna Dąbrowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w środę w większości kraju w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą co najmniej 30 stopni.

IMGW: gdzie najwyższa temperatura?


– Będzie tak w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim, aż po Śląsk Górny, oraz w małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Jeszcze cieplej, do 32 stopni, na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej – mówi Dąbrowska.

Od zachodu na Polskę nasuwać się będzie strefa frontu, która bardzo wolno przesunie się do centrum. W związku z tym kraj podzielony zostanie na różne części z innymi typami pogody.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Meteorolodzy zapowiadają gwałtowne burze. – Burzom będą towarzyszyły, szczególnie na Pomorzu i Kujawach, ulewne deszcze. Tam może spaść nawet do 45 litrów wody na metr kwadratowy. Porywy wiatru do 100 km/godz. – prognozuje Dąbrowska. Jak dodaje, strefa słabszych burz będzie się rozciągała od Pomorza przez Wielkopolskę aż po Dolny i Górny Śląsk.

– Natomiast krańce zachodnie będą w zupełnie innym typie pogody. Tam będzie pochmurno z przelotnymi opadami deszczu i rześko, bo od 20 do 22-23 stopni – zaznacza synoptyk. W środę w Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 30 stopni Celsjusza. Wiatr słaby, południowo-wschodni. W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna 19 stopni Celsjusza. Wiatr słaby, południowo-wschodni. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1005 hPa i będzie spadało.

Ochłodzenie w całym kraju ma nadejść w sobotę.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej