RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Maska zdiagnozuje zakażenie koronawirusem w ciągu 1,5 godziny

Maska do wykrywania zakażenia koronawirusem (fot. Wyss Institute at Harvard University)
Maska do wykrywania zakażenia koronawirusem (fot. Wyss Institute at Harvard University)

Naukowcy z amerykańskich uczelni poinformowali o zaprojektowaniu innowacyjnej maski na twarz, która w ciągu 90 minut może zdiagnozować, czy jej użytkownik jest zakażony koronawirusem.

Maseczki chronią, testy genetyczne są wiarygodne. Wirusolog rozprawia się z mitami

Wciąż powielane są mity i nieporozumienia dotyczące pandemii – zauważa wirusolog molekularny z Gdańska dr Alicja Chmielewska. I zapewnia, że...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Inżynierowie z Instytutu Technologicznego Massachusetts (MIT) i Uniwersytetu Harvarda opracowali technologię biosensorową, która pozwala masce wykryć wirusa poprzez analizę oddechu. Maski zaopatrzone są w maleńkie, jednorazowe czujniki, które mogą również wykrywać obecność innych wirusów i infekcji.

Użytkownicy mogą aktywować czujniki maski za pomocą przycisku, gdy są gotowi do wykonania testu, który uwalnia wodę zgromadzoną wokół czujników. Po nawodnieniu detektory badają kropelki oddechu użytkowników i sprawdzają obecność COVID-19 i innych wirusów.

Wyniki można uzyskać w ciągu 90 minut przy takim samym poziomie dokładności jak w przypadku testu PCR. Aby zapewnić prywatność danych użytkowników, wyniki są wyświetlane tylko na wewnętrznej stronie maski.

Belgia: domowe testy na COVID już w aptekach

Od rana apteki w Belgii sprzedają testy na koronawirusa, które można wykonać samodzielnie. Stowarzyszenie farmaceutów wzywa, żeby nie stać przed...

zobacz więcej

Czujniki mogłyby być również wbudowane w zwykłe ubrania, takie jak fartuchy laboratoryjne, potencjalnie oferując nowy sposób monitorowania narażenia pracowników służby zdrowia na różnego rodzaju infekcje. – Oprócz masek na twarz, nasze biosensory mogą być zintegrowane z inną odzieżą, aby zapewnić wykrywanie niebezpiecznych substancji, w tym wirusów, bakterii, toksyn i środków chemicznych – powiedział Peter Nguyen z Instytuty Wyssa na Uniwersytecie Harvarda.

Czujniki działają w oparciu o mechanizm naukowy, który zespół badawczy opracował wcześniej do wykorzystywania w diagnostyce wirusów takich jak Ebola i Zika. Cały projekt był prowadzony w warunkach kwarantanny lub ścisłego dystansu społecznego, począwszy od maja 2020 roku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej