RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Przełom w leczeniu nowotworów? Naukowcy są w stanie zatrzymać podział komórek

Polscy naukowcy opracowali efektywną metodę dostarczania nukleotydów do komórek (fot. Shutterstock/CI Photos)
Polscy naukowcy opracowali efektywną metodę dostarczania nukleotydów do komórek (fot. Shutterstock/CI Photos)

Polscy naukowcy opracowali efektywną metodę dostarczania nukleotydów do komórek, która powoduje destrukcję komórek nowotworowych. Metoda może być też wykorzystywana do leczenia innych schorzeń. To sukces badaczy z Centrum Nowych Technologii UW oraz Wydziału Fizyki współpracujących z naukowcami z Instytutu Chemii Fizycznej PAN.

Chorzy wygrali z nowotworem? Zaskakujący efekt COVID-19, naukowcy w szoku

Pomysł, że jeden z najniebezpieczniejszych wirusów na świecie może uratować życie niektórym ludziom, wydaje się szalony. Na taką możliwość wskazują...

zobacz więcej

Rezultaty swoich prac opisali w czasopiśmie naukowym „Chemical Science” wskazując, że analogi kapu efektywnie dostarczone do komórek są w stanie zatrzymać proces podziałów komórek nowotworowych, powodując ich destrukcję (zaplanowaną śmierć komórek nowotworowych). Udowodnienie tego było jednym z większych wyzwań w prowadzonych badaniach.

–Te badania to ważny krok w kierunku nowego rodzaju terapii przeciwnowotworowych opartych na analogach końca 5’ mRNA – mówi dr hab. Joanna Kowalska z Wydziału Fizyki UW.

Naukowcy wskazują także na szerokie potencjalne możliwości zastosowania tej metody. Prof. Jacek Jemielity z CeNT UW podkreśla, że może być stosowana w leczeniu także innych chorób.

„Nukleotydy są m.in. źródłem energii w komórkach, cząsteczkami wykorzystywanymi do sygnalizacji wewnątrzkomórkowej, jak również międzykomórkowej oraz składnikami kwasów nukleinowych i substratami do ich biosyntezy. Ze względu na swoje niezwykle istotne biologiczne funkcje mają bardzo duży potencjał jako terapeutyki” – wyjaśniają badacze.

Opracowana przez nich metoda polega na łączeniu nukleotydów z niewielkimi cząsteczkami, które mają za zadanie dostarczenie ich do wnętrza komórki. W tym celu naukowcy wykorzystali przede wszystkim cząsteczki cholesterolu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej