RAPORT

Wojna na Ukrainie

W 2027 roku powstanie nowe państwo

Mieszkańcy tej wyspy staną się najmłodszym narodem świata (fot. Shutterstock/Tetyana Dotsenko, zdjęcie ilustracyjne)
Mieszkańcy tej wyspy staną się najmłodszym narodem świata (fot. Shutterstock/Tetyana Dotsenko, zdjęcie ilustracyjne)

Przywódcy wyspy Bougainville, prowincji Papui Nowej Gwinei, zdecydowali we wtorek, że w 2027 roku ogłoszą niepodległość. Oznacza to, że mieszkańcy wyspy staną się najmłodszym narodem świata.

W Kopenhadze powstanie sztuczna wyspa dla 35 tys. mieszkańców

Duński parlament Folketinget przyjął w piątek ustawę umożliwiającą budowę sztucznej wyspy Lynetteholm w porcie w Kopenhadze. Na usypywanej...

zobacz więcej

W 2019 r. w Bougainville odbyło się referendum w sprawie secesji od Papui Nowej Gwinei. 97,7 proc. mieszkańców melanezyjskiej wyspy opowiedziało się za niepodległością. Głosowanie było zwieńczeniem porozumienia pokojowego, które w 2001 r. zostało zawarte pomiędzy władzami papuaskimi a rebeliantami z prowincji i zakończyło trwającą dekadę wojnę, w której zginęło 20 tys. osób.

Jak zrelacjonowała AFP, we wtorek prezydent prowincji i były przywódca rebeliantów Ishmael Toroama spotkali się z ministrem papuaskim Jamesem Marape. Rząd Papui Nowej Gwinei zaakceptował wynik głosowania, choć wciąż odmawia uznania pełnej niezależności powstającego państwa.

Ustalono, że do 2023 r. władze Bougainville przejmą większość kompetencji od rządu papuaskiego, wprowadzone zostaną poprawki do konstytucji Papui Nowej Gwinei i powstanie projekt ustawy zasadniczej nowego państwa.

W 2027 r. Bougainville wyda „deklarację niepodległości”. Ostateczna decyzja będzie jednak należała do papuaskiego parlamentu. 111 posłów w głosowaniu zadecyduje o tym, czy wyniki referendum w Bougainville zostaną ratyfikowane.

Zobacz też: Po 32 latach opuszcza bezludną wyspę. „Najpierw się zaszczepię”

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej