RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sasin o uchwale sanacyjnej: MAP sformułuje wytyczne, jakie działania podejmować

Jacek Sasin (fot. PAP/Piotr Nowak)
Jacek Sasin (fot. PAP/Piotr Nowak)

W radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa uchwała sanacyjna zostanie wykonana natychmiast, natomiast co do spraw, gdzie decyzje muszą zapadać wewnątrz spółek, Ministerstwo Aktywów Państwowych sformułuje odpowiednie wytyczne, jakie działania podejmować – zapowiedział wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.

„Kropla drąży skałę”. Kukiz o projekcie ustawy antysitwowej

„Kropla drąży skałę” – tak lider Kukiz'15 Paweł Kukiz skomentował przyjętą przez Kongres PiS uchwałę zakazującą rodzinom polityków PiS zasiadania w...

zobacz więcej

Chodzi o uchwałę przyjętą podczas sobotniego Kongresu PiS, która przewiduje, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek.

Zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono, że zakazy nie obejmują osób, które zostały „zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”.

Sasin pytany we wtorek w TVP1, jak będzie przebiegało wdrożenie w życie tej uchwały, odparł, że sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż nadzór nad spółkami SP nie polega na ręcznym sterowaniu organami korporacyjnymi tych spółek.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„Mamy tę przewagę, którą daje prawda”. Wystąpienie prezesa PiS [WIDEO]

Przed nami stoi dziś zadanie ustabilizowania większości w Sejmie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas niedzielnego posiedzenia Rady...

zobacz więcej

– Tam, gdzie jest rzeczywista, bezpośrednia władza ministra aktywów państwowych jako właściciela, reprezentanta, mówię o radach nadzorczych, oczywiście uchwała zostanie wykonana natychmiast. Natomiast co do tych spraw, gdzie decyzje muszą zapadać już wewnątrz spółek – czy to będą decyzje zarządów, czy innych organów – my w MAP sformułujemy odpowiednie wytyczne, które wskażą, jakie działania należy podejmować – mówił Sasin.

– W najbliższym czasie ministerstwo przedstawi takie zasady. To będzie wszystko transparentne, jawne dla opinii publicznej. Jesteśmy tutaj gotowi działać zupełnie otwarcie – zapewnił Sasin.

Jak dodał, uchwała jest kierunkowa i musi być teraz przełożona „na język kodeksu dobrych praktyk”. – Taki kodeks musi być uzupełniony o elementy wynikające z tej uchwały – mówił.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Kaczyński o wyjątku w uchwale dot. spółek Skarbu Państwa. „Zupełnie szczególny przypadek”

PiS w nowej uchwale zakazał najbliższym swoich polityków zasiadania w radach nadzorczych państwowych spółek. W uchwale sanacyjnej jest jeden...

zobacz więcej

Zdaniem wicepremiera opozycja próbuje przedstawić obraz, jakoby spółki SP były obsadzone „niemalże przez członków rodzin polityków”. Zapewnił, że nie są to nagminne przypadki, choć się zdarzają.

– Każdy z nich bulwersuje i budzi sprzeciw opinii publicznej, dlatego zdecydowaliśmy się na podjęcie tak radykalnych kroków, których jeszcze żadna władza, żaden rząd i żadna siła polityczna sprawująca władzę w Polsce nigdy nie podjęła – zwrócił uwagę minister. – Chciałbym, żeby z tego skorzystała też opozycja – dodał. Zwrócił uwagę na spółki samorządowe.

Sasin podkreślił, że Polacy oczekują, iż władza nie będzie korzystać ze swoich przywilejów w ten sposób. – Nawet, jeśli dla niektórych koleżanek i kolegów z klubu parlamentarnego będzie to trudne, to jednak musi zostać wykonane – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej