RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wracają upały, ale wtorek także pod znakiem burz [PROGNOZA]

W większości kraju dzień będzie pogodny (fot. Pexels)
W większości kraju dzień będzie pogodny (fot. Pexels)

We wtorek termometry mają ponownie pokazać 30 st. We wschodniej części kraju mogą jednak jeszcze wystąpić burze z ulewami – ostrzega IMGW.

IMGW wydał alerty przed burzami. Będzie niebezpiecznie

IMGW wydał w niedzielę rano alerty meteorologiczne pierwszego stopnia przed burzami dla kilku województw. Według synoptyków burzom towarzyszyć będą...

zobacz więcej

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przeważający obszar Europy jest w zasięgu niżu znad Wysp Brytyjskich i związanych z nim frontów atmosferycznych, tylko wschód kontynentu częściowo znajduje się pod wpływem słabego wyżu znad Rosji.

Polska jest w obszarze obniżonego ciśnienia. Po południu od zachodu zacznie nasuwać się zatoka niżu znad Morza Północnego, z ciepłym frontem atmosferycznym. Przeważająca część kraju pozostaje w ciepłym powietrzu polarnym morskim, tylko za frontem nad południowo-zachodnie krańce zacznie napływać cieplejsze powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Chłodny poranek


Miejscami nad ranem na północy kraju mogą utworzyć się mgły, które będą ograniczać widzialność do 300 metrów. Temperatura w nocy wyniesie od 13 st. na Podkarpaciu do 19 na Śląsku. Nieco chłodniej będzie w kotlinach górskich, gdzie termometry pokażą około 10 st.

We wtorek zachmurzenie w większości kraju będzie małe i umiarkowane, wzrośnie do dużego tylko na południu i północnym wschodzie. – Tam przelotne opady deszczu i burze – głównie w rejonie Podlasia i północnej części Lubelszczyzny – wskazał synoptyk IMGW Kamil Walczak. W czasie burz może spaść do 20 mm deszczu.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Rosnąć będzie temperatura maksymalna. Najzimniej będzie na Podhalu, gdzie temperatura wyniesie 24 st., a najcieplej – na południowym zachodzie, gdzie termometry pokażą nawet 30 st. W centrum temperatura będzie wynosić około 27 st.

Źródło: IMGW-PIB

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, ale w czasie burz spodziewane są silniejsze porywy, do 70 km/godz.

We wtorek w Warszawie zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temperatura maksymalna 28 st. Wiatr słaby, zmienny. Ciśnienie w południe wyniesie 1001 hPa i będzie rosło. W środę i czwartek utrzyma się upalna wyżowa aura i temperatura na obszarze niemal całego kraju osiągnie i przekroczy 30 st. Chłodniej będzie na wybrzeżu, tam od 21 do 25 st.

Najcieplejszy będzie Śląsk Górny i Opolski, gdzie w czwartek temperatura dojdzie do 33 st. Powietrze będzie wilgotne, stąd na północy i zachodzie kraju wystąpią przelotne opady deszczu i burze.

W piątek przemieszczający się przez Polskę niż z frontami przyniesie burze z intensywnymi opadami deszczu, porywy wiatru do 75 km/godz. i lokalnie grad.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej