RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Tusk prosi ministra Ziobrę o wybaczenie [WIDEO]

Donald Tusk i Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, Marcin Obara)
Donald Tusk i Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, Marcin Obara)

W niedzielę nowy szef PO stwierdził, że „minister sprawiedliwości wraz ze swoją żoną oczekują haraczu, bo wsadzą kogoś do więzienia”. W poniedziałek Donald Tusk wycofuje się ze swoich słów i przeprasza Zbigniewa Ziobrę i jego małżonkę. Jak tłumaczył na konferencji prasowej, swój osąd opierał na materiale Onetu, z którego „wynikało jednoznacznie, że są dwuznaczności”, a on sam „nie ma zielonego pojęcia”.

Jest Tusk, są rękoczyny. Zaatakowano mieszkankę Szczecina i dziennikarza [WIDEO]

Podczas składania kwiatów przed pomnikiem Czynu Polaków z okazji 76. rocznicy ustanowienia polskiej administracji w Szczecinie doszło do...

zobacz więcej

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział w niedzielę złożenie pozwu w związku z pomówieniami, których Donald Tusk miał dopuścić się podczas swojej niedzielnej konferencji. Chodzi o wypowiedź byłego premiera, że „minister sprawiedliwości wraz ze swoją żoną oczekują haraczu, bo wsadzą kogoś do więzienia”. – Co się stało ludzie? czy wam pasuje taka sytuacja, że przechodzimy codziennie do porządku nad takimi skandalami? Nigdy nie byliśmy świadkami czegoś takiego – mówił.

Tusk tłumaczy się reportażem Onetu


Tusk zapytany w poniedziałek na konferencji w Szczecinie o tę zapowiedź ministra sprawiedliwości powiedział: „Nie mam zielonego pojęcia, jakie zdarzenia miały miejsce, te opisane w reportażu Onetu, jaka była rola i czy w ogóle była rola ministra Ziobro. Ja tylko czytałem pewien materiał, z którego wynikało dość jednoznacznie, że są sytuacje dwuznaczności, zeznania ludzi, które wskazują na możliwość powtórki z rozrywki” – powiedział, wskazując, że „ma na myśli KNF, próbę wymuszania haraczu” czy „aresztowania nie tych, których powinno się aresztować”.

Publikacja portalu Onet, o którą chodzi, dotyczy twórcy funduszu Griffin Real Estate Przemysława K., który został zatrzymany przez CBA w 2017 r., a prokuratura oskarżała go wówczas o korupcję. „Biznesmen twierdził, że po wyjściu na wolność zgłosił się do niego były rzecznik PiS Adam Hofman z ofertą spotkania ze Zbigniewem Ziobrą i jego żoną Patrycją Kotecką. Przemysław K. w wywiadzie nie powiedział wprost, że prokurator generalny i jego żona oczekiwali haraczu” – napisał Onet.

„Dzieją się złe rzeczy w Polsce”. Tusk przeprasza Ziobrę


– Chciałem podkreślić wczoraj i podkreślam ponownie dzisiaj: dzieją się różne złe rzeczy w Polsce i nikt na to nie reaguje. Ja nie słyszałem po tym materiale w Onecie, żeby ktoś twardo zapytał: „to jak było?”, uzyskał jakąś odpowiedź, jakąś reakcję na to, co było w tych mediach? – pytał Tusk.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Dalej tłumaczył, że „to nie jego sprawa”. – Ale to, że takie rzeczy przechodzą – może dlatego, że mamy lawinę różnych rzeczy – ja się tego najbardziej boję, że to powoduje przyzwyczajenie wielu Polaków i wielu polityków i wielu mediów do tego zła, które się dzieje tak systematycznie – dodał. – Jeżeli moje wyrażenia były nieprecyzyjne, to proszę o zrozumienie i wybaczenie pana Ziobry, jego małżonki. Nie miałem żadnych osobistych intencji, żeby ich dotknąć – powiedział Tusk.

Zobacz także: Tusk odcina się od kolegi. „To sprawa między prokuraturą, sądem i Nowakiem” Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej