RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przewrót Tuska, wygrana Kaczyńskiego, upadek Budki

Polityczny Przegląd Tygodniowy Miłosza Manasterskiego (fot. tt/@pisorgpl, PAP)
Polityczny Przegląd Tygodniowy Miłosza Manasterskiego (fot. tt/@pisorgpl, PAP)

Kongres Prawa i Sprawiedliwości wybrał jednogłośnie Jarosława Kaczyńskiego na kolejną kadencję szefa partii. Tego samego dnia w wyniku pałacowej intrygi do rządów w Platformie Obywatelskiej wrócił Donald Tusk. Kolejne miesiące będą więc kontynuacją pojedynku między tymi dwoma politykami. Ale tym razem przeciwko sobie Donald Tusk będzie miał także wielu polityków opozycji, również związanych z PO.

Kolejny popis Jachiry: Nawet Hitler nie niszczył cmentarzy. Internauci: Niszczył i nawet zakładał

Znana ze skandalizujących wypowiedzi posłanka PO Klaudia Jachira napisała w niedzielę w mediach społecznościowych, że „nawet Hitler nie niszczył...

zobacz więcej

Niedziela. Zniszczone życie Kijowskiego


Niemal 70 nagrobków zostało w sobotę zdewastowanych na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej. Niektóre tablice zostały przewrócone, inne rozbite lub potłuczone przez nastolatków. Klaudia Jachira wykorzystała ten przykry incydent, żeby pochwalić się swoją niewiedzą. Posłanka KO napisała w mediach społecznościowych  „nawet Hitler nie niszczył cmentarzy”,  co miało oznaczać, że w Polsce dzisiaj dzieją się rzeczy gorsze niż w hitlerowskich Niemczech.

Niestety Hitler niszczył i synagogi, i cmentarze żydowskie, a macewy (nagrobki) żydowskie używane były jak materiał budowlany m.in. do budowy dróg. To wstyd nie wiedzieć, ale jeszcze większy wstyd dezinformować w ten sposób „wybielając” Hitlera.  Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zgłosił działanie Jachiry do prokuratury.       

Nie wiemy, kto zawinił w przypadku edukacji Klaudii Jachiry, ale już wiemy, kto zniszczył życie Mateuszowi Kijowskiemu. W żadnym razie on sam, m in. aferą z fakturami. Dawny lider Komitetu Obrony Demokracji analizował w wywiadzie przyczyny porażki swojej i swojego ruchu. „Podstawowy błąd popełnił Jarosław Kaczyński, nie wprowadzając stanu wojennego. Gdyby to zrobił, bylibyśmy drugą Solidarnością” – wytłumaczył Mateusz Kijowski… Wiele osób obwinia innych o własne niepowodzenia, ale trzeba przyznać, że tak daleko jak były lider KOD nikt się jeszcze nie posunął. 

W niedzielę odbył się kongres wyborczy Porozumienia,  podczas którego Jarosław Gowin został wybrany prezesem partii na kolejną kadencję. Do uczestników kongresu swój list skierował prezes PiS Jarosław Kaczyński, w którym przyznał, że Zjednoczona Prawica, jak każda koalicja, jest polem ścierania się mniej lub bardziej odmiennych zdań oraz powstawania różnego rodzaju napięć. „I tego po prostu nie zmienimy. Ale koalicja powinna być przede wszystkim zgodnym współdziałaniem na rzecz osiągnięcia wspólnego celu, na rzecz zrealizowania tego, co koalicjanci założyli, do czego zobowiązali się przed wyborami” – zaznaczył wicepremier Kaczyński.

65. rocznica poznańskiego Czerwca

Uroczyste obchody 65. rocznicy poznańskiego Czerwca ’56 odbyły się w poniedziałek przed bramą Zakładów H. Cegielskiego, przed Pomnikiem...

zobacz więcej

Poniedziałek. Rocznica Poznańskiego Czerwca


Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało na rozmowę chargé d'affaires ambasady Izraela w sprawie noweli Kodeksu Postępowania Administracyjnego dot. reprywatyzacji. Rozmowy jednak nie przyniosły spodziewanych skutków.  – Do tej pory stanowisko strony izraelskiej pozostaje bez zmiany; odczytujemy to jako prymat polityki wewnętrznej nad stosunkami międzynarodowymi – poinformował wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

„Niemcy są odpowiedzialne za Holokaust. Nie Polska” – napisał na Twitterze Yair Netanyahu, syn byłego premiera Benjamina Netanyahu, który już wcześniej bronił polskiego stanowiska w kwestii nowelizacji Kpa.

Uroczyste obchody 65. rocznicy poznańskiego Czerwca ’56 odbyły się w stolicy Wielkopolski. W odczytanym przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg liście do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że poznański Czerwiec '56 – „Powstanie Poznańskie – przyniosło kolejne fale strajków i społecznych wystąpień, by eskalować w sierpniu 1980 roku 10-milionowym ruchem Solidarność, który na zawsze zmienił oblicze naszej ojczyzny”.

Zmiany w finansowaniu opieki zdrowotnej zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Chcemy przeformułować działanie podstawowej opieki zdrowotnej  – zmienić system finansowania, odchodząc od płatności za każdego pacjenta zapisanego w przychodni, niezależnie od odbytych wizyt, poszerzyć diagnostykę, wprowadzić premię za profilaktykę – powiedział minister Niedzielski.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Andrzej Duda: Inicjatywa Trójmorza to jeden z priorytetów mojej prezydentury

Cieszę się, że inicjatywa Trójmorza z takim powodzeniem się rozwija oraz że oznacza także i formułę współdziałania samorządów – powiedział we...

zobacz więcej

Celem tych zmian ma być poprawa dostępności do lekarzy, ale również to, by placówki POZ wzięły odpowiedzialność za zdrowie pacjentów. Innowacyjnym rozwiązaniem ma być tzw. quality payments, czyli wskaźników, po przekroczeniu których jednostki POZ będą dostawały premię”. Minister zdrowia tłumaczył, że te wskaźniki mogą dotyczyć np. skali zaszczepienia pacjentów przypisanych do danego lekarza.

Wtorek. II Forum Regionów Trójmorza


Niedawno na jaw wyszła defraudacja ponad 700 tys. zł z budżetu dzielnicy Warszawa-Praga przez urzędnika i byłego kandydata PO na radnego dzielnicy Mariusza G. Teraz opublikowano raport podpisany przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego, z którego wynika, że urzędnik, który fałszował listy płac, kontrolował sam siebie. Aż dziw, że ktoś się w ogóle ratuszu zorientował, że mają problem. Ciekawe czy w pozostałych dzielnicach Warszawy też jest taka organizacja, że każdy sam siebie sprawdza i osobiście potwierdza, że jest wszystko w porządku?

Ważne wiadomości dla przedsiębiorców!  Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o zwolnieniu od podatku umorzonej części dotacji z tarczy finansowej.    

– To kolejny zastrzyk 10 mld zł z budżetu państwa dla przedsiębiorców na lepszy rozwój, planowanie perspektyw finansowych w dłuższej perspektywie – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu ogłosił również, że  Polska awansowała z 23. na 15. miejsce w rankingu ONZ najbardziej zrównoważonych gospodarek świata.      

W Lublinie odbyło się II Forum Regionów Trójmorza. 12 państw Trójmorza stanowi 29 proc. powierzchni całej UE i prawie 19 proc. jej PKB. Wydarzenie otworzył prezydent Andrzej Duda.

– Chcemy budować nowe połączenia między naszymi państwami, drogi, mosty, szybkie koleje, rurociągi, światłowody.  Chcemy rozwijać cyfrowe innowacje, aby nasze kraje były nie tylko nowoczesne, ale także bezpieczne i odporne na nowe, trudne wyzwania– mówił podczas otwarcia prezydent Duda.

Morawiecki: Trójmorze to nie tylko liczby. Współpraca wkracza na kolejny etap

Naszym obowiązkiem jest wykorzystać i rozwinąć potencjał Inicjatywy Trójmorza – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej w...

zobacz więcej

Środa. Węgry przejmują V4


Premier Mateusz Morawiecki wystąpił podczas II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie. – W ciągu ostatnich lat państwa Trójmorza należały do najszybciej rozwijających się państw UE. Niezwykle cieszy mnie, że liderem tego zestawienia była Polska, której średnie tempo rozwoju w latach 2004-19 wynosiło 5,3 proc. Byliśmy lokomotywą wzrostu gospodarczego Europy. Warto te pozytywne trendy usystematyzować tworząc trwały model rozwojowy Europy Środkowej – mówił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Lublinie.

Premier wyraził przekonanie,  że zacieśnianie relacji między państwami regionu, także na szczeblu lokalnym może się przyczynić „do wypracowania nowego modelu rozwoju Europy Środkowej”.    

  Tego samego dnia marszałek Sejmu Ryszard Terlecki oficjalnie potwierdził, że Mateusz Morawiecki będzie kandydatem na wiceprezesa PiS na nadchodzącym kongresie tej partii. Z kolei Rafał Trzaskowski, obecny wiceprzewodniczący PO niespodziewanie zapowiedział, że jeśli Borys Budka rezygnuje, to jest gotów stanąć do walki o szefostwo w Platformie.

Wszystko to efekt rozmów o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki, któremu wielu chętnie oddałoby stery PO. Ale jak widać nie wszyscy. Ambicje Trzaskowskiego skrytykowała Hanna Gronkiewicz-Waltz pisząc na Twitterze: „Prezydent Warszawy ma tak dużo pracy, że byłabym wdzięczna Tuskowi za przejęcie odpowiedzialności za partię”.

Sikorski broni Niemców: Stracili 20 proc. terytorium. Sellin odpowiada: Do Polski trafiło 1 proc. odszkodowań

„Prawica nie przyjmuje do wiadomości, że Niemcy stracili na naszą rzecz 20 proc. swojego przedwojennego terytorium, że reparacji i Kresów pozbawił...

zobacz więcej

Tymczasem Radosław Sikorski przekroczył kolejną granicę w składaniu hołdów naszym zachodnim sąsiadom. Broniąc faktu, że Niemcy nie chcą podjąć rozmowy o reperacjach wojennych dla Polski powiedział w wywiadzie dla „Polityki”: - Prawica nie przyjmuje do wiadomości, że Niemcy stracili na naszą rzecz 20 proc. swojego przedwojennego terytorium, że reparacji i Kresów pozbawił nas Związek Radziecki, że Niemcy głównie finansują nasze transfery z Unii  – mówił były minister spraw zagranicznych.

Trzeba zauważyć, że kwestia polsko-niemieckich granic w niemieckiej polityce jest tematem tabu i nikt nie używa go do zakwestionowania słuszności polskich roszczeń. Niemcy nie muszą tego robić, bo wśród polityków PO mają wystarczająco wielu adwokatów. Z odszkodowań, które Niemcy wypłacili po II wojnie światowej, w związku ze zniszczeniami, do Polski trafiło mniej więcej 1 proc., choć to Polska ucierpiała najbardziej.

Szczyt V4 w Katowicach zakończył polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Premier Mateusz Morawiecki przekazał roczną prezydencję Viktorowi Orbanowi. Szef polskiego rządu podsumował polskie przewodnictwa w grupie.

– Nasi przeciwnicy lubią wytykać nam nasze rzekome błędy, niezrozumienie, wskazują potknięcia. Odpowiadam wtedy, że nie ma perfekcyjnych małżeństw, nie ma perfekcyjnych sojuszy, ale nasz sojusz w ramach Grupy Wyszehradzkiej trwa, przetrwał próbę czasu. Gwarantuję państwu, że jest niezwykłą siłą w ramach dyskusji, dyskursu, negocjacji w ramach UE dającą nam dużo lepszą dźwignię w wielu tematach tam omawianych  – przekonywał premier.

„Nie musimy prosić sąsiada o zgodę”. Premier o przekopie Mierzei Wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej to wyraz realizmu politycznego, to umocnienie naszej suwerenności, to także nasza duma, bo nie będziemy musieli pytać...

zobacz więcej

Czwartek. Powrót posła


Szef rządu i minister zdrowia Adam Niedzielski zainicjowali start programu „Profilaktyka 40 plus”.  – Dokonujemy przeglądu technicznego samochodów, a czasami zapominamy o nas samych. Program „Profilaktyka 40 plus” – program Polskiego Ładu – jest właśnie po to, byśmy pamiętali o naszym zdrowiu, by na odpowiednio wczesnym etapie wychwytywać dolegliwości, problemy z naszym zdrowiem – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej w Raszynie.

Tego samego dnia premier razem z prezydentem Andrzejem Dudą odwiedził budowę przekopu Mierzei Wiślanej. – Przekop Mierzei Wiślanej to wyraz realizmu politycznego, to umocnienie naszej suwerenności, to także nasza duma, bo nie będziemy musieli pytać naszego wschodniego sąsiada, czy możemy wpłynąć na nasze własne wody terytorialne – mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Duda tego dnia był także w dwóch stoczniach Grupy Remontowa Holding SA w Gdańsku, gdzie trwa realizacja programu Kormoran, budowy trzech niszczycieli min dla Marynarki Wojennej.

– Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że mam absolutne przekonanie, że ta stocznia jest w stanie podołać programowi Miecznik.  Jest to dla mnie wielka satysfakcja, że budowa poważnych jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej wreszcie wraca do polskich stoczni  – mówił prezydent Duda.

Budka rezygnuje. Donald Tusk: Wróciłem na 100 procent

Donald Tusk zostanie nowym szefem Platformy Obywatelskiej. Dotychczasowy przewodniczący Borys Budka złożył rezygnację, o czym sam poinformował...

zobacz więcej

W Warszawie gościł  minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Szef niemieckiej dyplomacji przyznał, że „cierpienia Polaków w czasie wojny są niewystarczająco zakorzenione w pamięci zbiorowej Niemców”, ale oświadczył, że dla Niemiec sprawa reparacji wojennych jest zakończona. Nie zgodził się z nim minister Zbigniew Rau: – Otwartą kwestią nadal pozostaje sprawa trybu i sposobu zadośćuczynienia za te zbrodnie. Ta sprawa nadal jest nierozwiązana – powiedział Rau.

 Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości znów liczy 230 posłów. Oficjalnie ogłosił to prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wspólnej konferencji z posłem Leszkiem Kołakowskim. Lider PiS zauważył, że zna Lecha Kołakowskiego ponad 30 lat. – Przez cały czas szliśmy razem (…) Nawet w rodzinach zdarzają się takie momenty trudniejsze i mijają zwykle, jeśli to dobra rodzina, a nasza formacja jest dobrą rodziną – mówił Jarosław Kaczyński.

Piątek. Deklaracja europejskich konserwatystów


Piątek był dniem politycznych niespodzianek. Na sobotę zaplanowano ogłoszenie informacji o powrocie Donalda Tuska do PO, ale to nie wcale nie zatrzymało dalszej erozji Koalicji Obywatelskiej. Ku ogólnemu zaskoczeniu poseł Michał Gramatyka, bliski współpracownik Borysa Budki właśnie przyłączył się do Polski 2050 Szymona Hołowni. Wygląda na to, że poseł Gramatyka nie wierzy w sukces Donalda Tuska i nie zamierza mu się podporządkowywać.  Czy jego śladem podąży sam Borys Budka, który zostanie zdetronizowany?    

  Nieoczekiwany zwrot w kwestii Rzecznika Praw Obywatelskich.  – Złożyliśmy właśnie podpisy pod kandydaturą naszego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich i to jest ten sam kandydat, którego zgłasza PSL  – powiedział marszałek Ryszard Terlecki deklarując poparcie dla prof. Marcina Wiącka. Czy skoro teraz prof. Wiącka popiera PiS to zagłosuje przeciwko niemu Platforma Obywatelska?

Piątkowym zaskoczeniem była też konferencja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. – Dzisiaj w co najmniej kilku stolicach europejskich, o tej samej porze przywódcy wielu partii - około 10, w tym dwie włoskie – Bracia Włosi pani Meloni, Liga pana Salviniego, w Hiszpanii Vox pana Abascala, we Francji Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen, Fidesz na Węgrzech, w Polsce PiS, ale tych partii jest więcej, podpisują wspólną deklarację – ogłosił prezes PiS.

„Mamy tę przewagę, którą daje prawda”. Wystąpienie prezesa PiS [WIDEO]

Przed nami stoi dziś zadanie ustabilizowania większości w Sejmie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas niedzielnego posiedzenia Rady...

zobacz więcej

Liderzy europejskich partii centroprawicowych podpisali dziś deklarację, w której przekonują, że UE potrzebuje głębokiej reformy,  gdyż zamiast chronić Europę staje się źródeł problemów. W deklaracji jej sygnatariusze podkreślili, że celem podjętej przez nich współpracy jest głęboka reforma UE poprzez powrót do idei, które legły u jej podstaw, z suwerenną rolą narodów europejskich. Ponadto w deklaracji jest mowa o spadku zaufania obywateli państw członkowskich do unijnych instytucji, co - według sygnatariuszy - jest konsekwencją „reinterpretacji treści Traktatów”.

Sobota. Przewrót pałacowy Tuska, zwycięstwo Kaczyńskiego


Sensacji nie było. Po długich zapowiedziach doszło do przewrotu pałacowego w Platformie Obywatelskiej. Żeby zrobić miejsce w zarządzie dla byłego premiera Borys Budka abdykował a z władz PO wyrzucono Ewę Kopacz i Bartosza Arłukowicza.  „Wróciłem na 100 proc.”  – oświadczył Donald Tusk i zapowiedział, że będzie mega-ultratotalną opozycją dla Prawa i Sprawiedliwości.

Borys Budka udawał zadowolenie, maskując swój polityczny upadek sztuczną radością. Frustracji nie krył za to Rafał Trzaskowski, który nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Martwi się Szymon Hołownia, którego czeka teraz ostra walka o utrzymanie wyborców. Ale są też zadowoleni. – Ja się cieszę z powrotu Donalda Tuska. Cieszę się z każdego Polaka wracającego z emigracji zarobkowej za rządów PiS (…) Pierwszy raz od wielu lat mamy więcej wracających z zagranicy, niż wyjeżdżających – powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Tymczasem kongres PiS bez żadnych kombinacji w demokratycznych wyborach  na stanowisko szefa partii wybrał Jarosława Kaczyńskiego.  Lider zadeklarował, że to już ostatnia jego kadencja. Jarosław Kaczyński podsumował sześć lat rządów Prawa i Sprawiedliwości: – Tak szanowni państwo, można mówić o sukcesie. Zmieniliśmy ten system. Zmieniliśmy go w wymiarze państwowym, w wymiarze społecznym, w wymiarze polityki międzynarodowej, polityki kulturalnej, polityki oświatowej – można powiedzieć we wszystkich wymiarach (…)  Myśmy pomogli ludziom biedniejszym, pomogli ludziom niepełnosprawnym, myśmy pomagali tam wszędzie, gdzie trzeba pomóc, pomagali rolnikom, pomagali w każdym momencie, kiedy trzeba było pomóc  – mówił Jarosław Kaczyński.

Sprawdź też: W cieniu Tuska. Trzaskowski odejdzie z Platformy?

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej