RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Atak hakerski zdezorganizował pracę szwedzkich sklepów

Sieć sklepów spożywczych Coop pozostawała w niedzielę zamknięta (fot. Shutterstock/Emelie Lundman)
Sieć sklepów spożywczych Coop pozostawała w niedzielę zamknięta (fot. Shutterstock/Emelie Lundman)

W Szwecji, po piątkowym ataku hakerskim na amerykańskiego dostawcę oprogramowania, korzystająca z jego usług sieć 800 sklepów spożywczych Coop pozostawała w niedzielę zamknięta. Problemy mają także apteki i szwedzka państwowa kolej.

Hakerzy zaatakowali pocztę Sejmu. Nowe ustalenia ABW

W związku z prowadzoną analizą trwającej kampanii Ghostwriter Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ustaliła, że atakiem został objęty również system...

zobacz więcej

Jak poinformował w niedzielę koncern Coop, „trwają intensywne działania naprawcze, ale większość sklepów pozostanie zamknięta”. Nie wiadomo, czy placówki zostaną otwarte w poniedziałek, gdyż każda kasa wymaga ręcznego resetowania i przeprogramowania. To największa w historii szwedzkiego handlu tego typu awaria.

W piątek wieczorem we wszystkich sklepach Coop przestał działać system kas Visma Esscom, wykorzystujący oprogramowanie amerykańskiej firmy Kaseya.

Według agencji Bloomberg Kaseya jest główną ofiarą ataku „ransomware” hakerów z powiązanej z Rosją grupy REvil. Blokują oni dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwiają odczyt zapisanych w nim danych często poprzez techniki szyfrujące. Sprawcy takich ataków żądają zazwyczaj okupu za przywrócenie stanu poprzedniego.

Sieć Coop, która zmuszona była w piątek wieczorem zamknąć wszystkie swoje placówki w Szwecji, notuje milionowe straty. W związku z tym w weekend w wielu mniejszych miejscowościach w sklepach konkurencyjnych sieci brakowało niektórych towarów. Część ze sklepów zdecydowała się kupić od Coop produkty. Niektóre sklepy Coop rozdawały klientom jedzenie o krótkiej dacie przydatności do spożycia.

W Szwecji zakłócenia z przyjmowaniem płatności mają od piątku również państwowa kolej SJ, a także sieci aptek Apoteket Hjartat i stacji benzynowych St1.

Szwedzki minister obrony Peter Hultqvist w komentarzu dla telewizji SVT nazwał atak hakerski „bardzo niebezpiecznym dla społeczeństwa”. – W innej sytuacji polityki bezpieczeństwa autorem takich działań może być obce państwo – stwierdził.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej