RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nielegalni migranci z Białorusi. Litwa wprowadziła stan wyjątkowy

Problem migracyjny na Litwie nasilił się w ostatnich miesiącach (fot. Paulius Peleckis/Getty Images)
Problem migracyjny na Litwie nasilił się w ostatnich miesiącach (fot. Paulius Peleckis/Getty Images)

W związku z rosnącym napływem nielegalnych migrantów z Białorusi Litwa w piątek wieczorem ogłosiła stan wyjątkowy. Premier kraju Ingrida Szimonyte tłumaczyła, że potrzebne jest to ze względu na pewne rozwiązania logistyczne. Litewscy pogranicznicy zatrzymali w sobotę kolejnych 116 imigrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-litewską. W przypadku kilku osób funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego.

Wjechali nielegalnie. SG zatrzymała imigrantów z Jemenu i Somalii

Trzech nielegalnych imigrantów z Jemenu i Somalii, którzy nie mieli dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium Polski, zatrzymała Straż...

zobacz więcej

Większość osób, które nielegalnie próbowały dostać się na Litwę zatrzymano w okolicach Druskiennik na południu kraju. Straż Graniczna odnotowała przypadek oporu ze strony jednego z migrantów. W związku z tym funkcjonariusze zmuszeni byli do oddania strzałów ostrzegawczych oraz użycia gazu łzawiącego. Wszyscy zatrzymani obcokrajowcy zostali poddani testom na COVID-19 i będą izolowani do czasu uzyskania wyników.

W piątek litewski rząd wprowadził stan wyjątkowy. Ma to pomóc uprościć procedury, zaangażować dodatkowe środki w związku z napływem migrantów i ułatwić ich zakwaterowanie. Według litewskiego MSW istniejąca infrastruktura w ośrodkach migracyjnych pozwala na przyjęcie 835 osób, przy czym ponad 500 miejsc jest już zajętych.

W tym roku ogółem na Litwę z Białorusi nielegalnie próbowało się dostać 938 osób. To dwanaście razy więcej niż w całym ubiegłym roku. Ponad połowa zatrzymanych pochodzi z Iraku, a także z Iranu, Syrii, Gwinei, Turcji i Sri Lanki. Minionej doby litewscy pogranicznicy zatrzymali kolejnych 116 migrantów, w nocy z czwartku na piątek – 150.

– Nie należy dramatyzować. To jest ta sytuacja, gdy potrzebujemy wsparcia lokalnych władz samorządowych przy rozstrzyganiu pewnych kwestii logistycznych – oświadczyła szefowa rządu.

Bez negatywnego wyniku testu nie wjedziesz. Litwa zaostrza kontrolę graniczną

W związku z szerzeniem się nowych wariantów koronawirusa Litwa od poniedziałku zaostrzyła kontrolę graniczną. Wymóg posiadania negatywnego testu i...

zobacz więcej

Problem migracyjny nasilił się w ostatnich miesiącach. Władze Litwy niejednokrotnie wskazywały, że jest to zorganizowany biznes, w który zamieszani są białoruscy urzędnicy. Wilno uważa, że jest to forma wojny hybrydowej.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, którego cytuje państwowa agencja informacyjna BiełTa, oświadczył w piątek, że jego kraj, zagrożony sankcjami Zachodu, nie ma funduszy powstrzymania nielegalnych migrantów. – Szczerze mówiąc, nie będziemy dłużej trzymać tych, których dławicie w Afganistanie, Iranie, Iraku. Ze względu na wasze sankcje nie mamy ani pieniędzy, ani siły, aby to robić – powiedział Łukaszenka podczas obchodów Święta Niepodległości.

Wsparcie UE dla Litwy


Wsparcie dla Litwy w piątek obiecała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.Jedno jest pewne: wasze zmartwienia i wasze problemy na Litwie to problemy europejskie. Chciałam to mocno wyrazić, naprawdę stoimy po waszej stronie w tym trudnym czasie – zakomunikowała.

Litwa świętuje 30-lecie odzyskania niepodległości. Nauseda dziękuje Dudzie

Dziękuję Andrzejowi Dudzie za pamięć o cenie naszej wolności, którą zdobyliśmy 30 lat temu, 13 stycznia – napisał na Twitterze prezydent Litwy...

zobacz więcej

Szefowa KE zapewniła, że Komisja Europejska mogłaby dać Litwie dostęp do funduszy kryzysowych w celu kontrolowania „nadzwyczajnej sytuacji” i wysłać funkcjonariuszy Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), aby wzmocnić patrole. Granicę Litwy z Białorusią już patroluje sześcioro funkcjonariuszy Frontexu z Francji, Węgier i Niemiec. Docelowo liczba ta ma wzrosnąć; w lipcu funkcjonariuszy ma być 30.

Ochronę granicy z Białorusią wzmocniła też Litwa. Na ten odcinek oddelegowani zostali pogranicznicy z innych jednostek, wydzielono dodatkowe zasoby techniczne, w kontrolowaniu granicy z Białorusią pogranicznikom pomagają funkcjonariusze ze Służby Bezpieczeństwa Publicznego, Związku Strzelców i innych instytucji.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej