RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ukraina: Flota Czarnomorska obserwuje natowskie manewry Sea Breeze

Rosja próbuje przeciwdziałać manewrom Sea Breeze 2021 (fot. Sergei Malgavko\TASS\Getty Images)
Rosja próbuje przeciwdziałać manewrom Sea Breeze 2021 (fot. Sergei Malgavko\TASS\Getty Images)

NATO i Ukraina prowadzą na obszarze Morza Czarnego manewry Sea Breeze 21. To największa edycja w historii tych ćwiczeń, które odbywają się od 1997 roku. Tym razem bierze w nich udział 5 tys. żołnierzy z 17 krajów NATO i partnerów Sojuszu, 40 samoloty, 32 okręty i 18 jednostek do zadań specjalnych. Potrwają one do 10 lipca. Manewrom wszelkimi sposobami próbuje przeciwdziałać Rosja – poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy. Dodano, że kraj ten skierował na morze prawie wszystkie okręty Floty Czarnomorskiej.

Agresywna polityka Rosji. Jak zareaguje Unia Europejska, NATO i USA? [WIDEO]

Korespondencja dziennikarza Wiadomości Marcina Tulickiego z Geniczeska na południu Ukrainy.

zobacz więcej

W poniedziałek w Odessie na południu Ukrainy rozpoczęły się międzynarodowe manewry wojskowe Sea Breeze 2021. Wśród uczestników jest też Polska.

Według Głównego Zarządu Wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy „Rosja próbuje przeciwdziałać manewrom Sea Breeze 2021 wszystkimi możliwymi sposobami”. Wywiad podał w komunikacie, że w celu obserwacji manewrów Rosja skierowała na morze prawie wszystkie okręty Floty Czarnomorskiej.

– Te działania są spowodowane strachem kraju-agresora przed utratą swojej dominującej roli na północy Morza Czarnego – powiedział w telewizji Dom przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Wadym Skibicki.

– Wywiad wojskowy Ukrainy odnotowuje, że od 2015 roju Rosja zaczęła szybko zwiększać swój wojskowy komponent na okupowanym Krymie. I kiedy odbywają się międzynarodowe wojskowe manewry morskie, Rosja opracowuje różne sposoby i metody rażenia tych grup, które tworzą się na Morzu Czarnym. Jednak wspólnota międzynarodowa demonstruje swoją solidarność z Ukrainą i dokłada wspólnych starań w ramach zagwarantowania bezpieczeństwa w naszym regionie. Rosja tego naprawdę się boi – ocenił.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Skibicki dodał, że Rosja próbuje zademonstrować, że jest gotowa do obrony swoich interesów przy wykorzystaniu siły militarnej. – Ale Rosji wyraźnie nie wystarcza sił i zasobów na Morzu Czarnym – stwierdził przedstawiciel ukraińskiego wywiadu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej